Moi, Mulla on tällanen kokoonpano koneessa: Prossu: Intel(r) Core(TM) 2quad CPU Q8200 @2.44GHz (4CPUs) Näyttis:NVIDIA GeForce GTX 260 2GB RAM Win 7 64bit home premium Direct 11 versio Elikkäs esim. Mw2 ja black ops lagaa jonkin verran vaikka eikös niitten pitäis pyöriä hyvin? Css pyörii kyllä joku 100-280 fps mutta sehän nyt ei paljoa vaadi. Tarttisin apua kun rupee kyrsimään tää kun ei pelit pyöri hyvin vaikka eikös koneen pitäs pystyä hyvin siihen?
Noitten vaatimuksist niin tie, mutta. Noihan on pääosin nettipelejä. Tapahtuuko hidastelu yksinpeleissä(/offline tilassa) myös, ettei o kaistast, serveristä, modeemist,.. kii? Edit: itse ostaisin kyllä toisen 2Gb kamman, jos tuolla koneella edetään. Olettaen että edellämainittu 2gb ram on yksi kampa.
Joo on yksi kampa, ja tarkoituksen onkin ostaa vielä ainakin 1x2Gb muistia lisää. Pätkii myös yksinpeleissä. Nettipelissä sellanen ongelma että ei löydä servuja ollenkaan. Minulla on McAfee virustorjuntajärjestelmä, ja laitoin codeille täydet oikeudet palomuuriin. Siltikään ei löydy servereitä. Kiitos vastauksesta tarttis vaan lisää jotain vinkkejä että sais noi pelit pyörimään! Voiko vika johtua jostain puutteeliisista ohjelmistoista (ajurit tms.) ?
Tässä pari neuvoa: -Turhat prosessit pois. Voit kokeilla ottaa virustentorjunnankin pois käytöstä ja netinkin jos epäilet että sillä aikaa tulee viruksia. -Kun olet pelannut vähän aikaa niin katso tehtävienhallinnasta paljonko muistia on käytössä. Älä sulje peliä vaan paina alt+sarkain päästäksesi työpöydälle kun peli on päällä. Jos muistista on käytössä melkein kaikki kun lagia esiintyy niin syy on löydetty. Tuo 2gb on win 7 x64:lle muutenkin sairaan vähän. Laita toinen mokoma lisää -> kustantaa 25€. Tälläkin hetkellä minulla nettisurffailussa win 7 64 bit käyttis käyttää muistista chromen, palomuurin, ja virustorjuntaohjelman kanssa 1,2GB/3,0GB. Superfetch (WIN7 ominaisuus, saa pois päältä) vie kanssa paljon muistia. -Laita nvidian uusimmat ajurit ja poista vanhat kunnolla. Netistä löytyy kyllä tiedot kuinka se tehdään. -Virustarkistus, CCleanerilla puhdistus ja Smartdefragilla eheytys kannattaa myös tehdä vaikka sillä ei pelisuorityskykyyn vältämättä ole merkitystä. -Tarkista pelin asetukset. Jos kaikenmaailman 16x reunanpehmennykset ja Filtterit päällä niin ei kuulukkaan pyörittää lagittomasti GTX 260:llä Itse en todellakaan usko että sinulla olisi liian tehoton kone. Minullakin sigun koneella pyörii Battlefield Bad company 2 1680x1050 resoilla kaikki maxeilla noin 30-50 FPS enkä pätkimistä ole huomannut. Ja MW2 on tietääkseni kevyempi pyörittää. Black ops taitaa olla hieman huonommin portattu eli grafiikkan nähden voi olla raskas pyörittää. Tuossa vielä mihin Gtx 260 pystyy Battlefield Bad company 2:sessa tarpeeksi äkäisellä prossulla. Settings: High Quality AA: 4x AF: 8x Resolution: 1920x1200 GeForce GTX 260: 31 FPS Eli vielä melkein täysillä FULLHD resoilla pitäisi pyörittää. Ainakin jos ottaa AA ja AF pois.
replyyn edelliseen. 260GTX vetää kyllä kaverin koneella core2quadilla ihan sopivasti yli 70fps minimissään.
Siis tuo pelibenchmarkki oli otettu HWcompare sivulta ja kyseessäoleva peli on Bad Company 2. Ei MW2. Lisäsinkin pelin nimen selvyyden parantamiseksi . Ja ollaan siis samaa mieltä siitä että MW2 on kevyempi pyörittää joten aloittajan koneessa on muuta häikkää - softapuolella. Tai voi olla muisteistakin kiinni.