Moro! Elikkäs eräs päivä HP:n Pavilion t3149 antoi käynnistettäessä tekstin: "disk boot failure. insert system disk and press enter". Noh. Katsoin boot menusta, että kovalevyä ei näy ollenkaan. Pelkkä levyasema. Käynnistin muutaman kerran uudestaan tuloksetta, mutta illemmalla boot menussa näkyi kovo, ja kone toimi taas normaalisti. Uudestaan kun käynnistin, niin sama homma. Ostin Seagaten 500G kovon, eikä sitäkään näy löytyvän. Ajattelin asentaa siihen Windowsin, mutta vähän vaikeaa kun näkyy ainoastaan levyasema. Eli missähän voisi olla vika? Ajattelin päivittää BIOS:in, mutta kysyn nyt täältä ensin, että kannattaako? Netistä löytyy paljon ohjeita miten päivitetään BIOS Windowsin kanssa, mutta minullapa ei olekaan mahdollisuutta päästä Windowsiin. Johdot on kunnolla kiinni, ja eri powerin ja datan johtoja on yritetty. Levy tuntuisi pyörivän, mutta mitään ei näy. En käsittääkseni asentanut mitään päivityksiä, vaan tuo tuli yhtäkkiä. -Axu
Ainiin tosiaan. S-ATA -levyjä nuo on. Tosiaan kun ekassa viestissä sanoin: "Käynnistin muutaman kerran uudestaan tuloksetta, mutta illemmalla boot menussa näkyi kovo, ja kone toimi taas normaalisti. Uudestaan kun käynnistin, niin sama homma", niin tarkoitin, että kone ei taaskaan löydä kovoa. Eli kone heräsin henkiin vain kerran.
Noniin. Elikkäs tein seuraavaa: Otin oman koneen powerista virrat tuolle kovalevylle ja datan kytkin toiseen koneeseen, jossa ei ollut sata-poweria. Kovo näyttäisi toimivan normaalisti, eli tuskin vika on kovalevyssä? Ideoita?