1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

OnGeLmA !

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi haukimies 19.08.2010.

  1. haukimies

    haukimies Regular member

    Liittynyt:
    16.11.2009
    Viestejä:
    169
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Aina kun avaan jonkun pelin niin tulee musta näyttö ja sittenkun avaan tehtävä listan tulee "Näytönohjain lakkasi toimimasta ja palautui" eli mikään peli ei suostu toimiin onko näytönohjain paskana vai onko jotain millä voisi saada kuntoon. Näyttis on nVidia 8800gt ja ajurit on päivitetty. Eli vastauksia kiitos!!!!
     
  2.  
  3. miketso

    miketso Regular member

    Liittynyt:
    19.05.2003
    Viestejä:
    470
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    28
    No näytönohjain ei ole täydellisesti rikki, koska sehän toimii muuten mutta ei peleissä. Vika voisi olla näytönohjaimen ylikuumentumisessa, mutta sekin pitäisi tulla vasta itse pelaamisessa, ei pelin käynnistyksessä.

    Onko kone toiminut aikaisemmin oikein kyseisillä peleillä ja oletko tehnyt siihen mitään muutoksia ennen vian ilmenemistä?
     
  4. haukimies

    haukimies Regular member

    Liittynyt:
    16.11.2009
    Viestejä:
    169
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    On toiminut samoilla peleillä ja muutoksia en ole tehnyt, mutta lainasin juuri kaverilta nVidia GTX 275 ja nyt toimii pelit. Ajureitten poistamisessa oli ongelmia mutta nyt kaikki toimii 275:sella hyvin, mutta olisi kiva saada vanha toimii, koska tämä on vaan lainassa.
     
    Viimeksi muokattu: 22.08.2010
  5. piiska

    piiska Active member

    Liittynyt:
    12.10.2003
    Viestejä:
    1,221
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jos uudella ohjaimella toimii, vanhassa on jotain vikaa.
     
  6. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Voi olla softassa vaan vika.
    Softaa on ajuritkin.
    Ja käyttis itessään.

    Ajurien täydellinen poisto on joskus konstikasta. Omat keskustelut on niistäkin ohjeista. Millä poistosoftalla poistuu parhaiten.
    En muista kumpi on paskempi ajurien poston suhteen, ati vai nvidia.

    Nyt jos oot saannu vanhat ajurit pois, nii uusimpien (tai toimivimpien) ajurien asennus vois korjata.
    Ja ne hallintasoftat catalyst jne., ne sotkee joskus näyttiksen toiminnan. Pelkkien ajuritiedostojen asennus Laitehallinasta on korjaava kikka.
     

Jaa tämä sivu