Niin mitenköhän tuo oem vaikuttaa kun ostaa esim. http://www.lapstore.fi/product_info.php?cPath=6_38&products_id=33642 Mitä toi oem tossa alussa niinkuin tarkoittaa mulla on kyllä jokin käsitys siitä, mutta päätin vain varmistaa asian.
Tarkoitettu näille yrityksille jotka koneita kasaavat, mutta periaatteessa kaikki oman koneen kasaavat ostavat oem version. Kun se on kerran yhdelle koneelle asennettu niin ei voi muihin sitä enää asentaa, ei mitään muuta eroa siihen yli 200e "oikeaan" winukkaan. Eli osta tuo...
OEM on alunperin käyttiksen kohdalla tarkoittanut koneen mukana myytävää versiota, mutta muistaakseni EU totesi tilanteen jonkin asetuksen vastaiseksi ja määräsi OEMit myös erikseen myytäviksi. Käytännössä OEMin ja Retailin ero on se, että retail asentuu kiltisti täysin uudenlaiseenkin kokoonpanoon, OEM saattaa kiukutella jos esim. emo vaihtuu. Microsoftin tukeen soittamalla yleensä selviää vissiin siitäkin.
No toi ei ole kyllä kiva juttu, koska tahdon sellasen wintoosaan ettei tarvi joka koneen oston yhteydessä uutta ostaa. Eiks tota siis voi asentaa kuin 1 koneesee?
Periaatteessa ei. Käytännössä asentaa ihan mukavasti uuteenkin kokoonpanoon. Emolevyn vaihto taitaa olla se, joka eniten aiheuttaa ongelmia, vaikka monet ovat uuden emonkin kanssa saaneet asennettua OEMin hyvin. E: Ja moneenko koneeseen oikeasti ajattelit saman Windowsin ehtiä asentamaan? Pientä päivitystä osiin (näyttistä, lisää muistia), niin uusi Windows versio on jo ulkona.
Jos tilaan tän niin onko tää ihan toimiva? http://www.silentrig.com/product/193/windows-7-home-premium-64bit-sp1-fi-oem ainakin 64bittinen näkyy olevan. Ja mitä sitten jos vaihan emon joskus ja tahdon ton wintoosa seiskan asentaa niin tuleeko ongelmia asennuksessa ja jos tulee miten pitää menetellä?
Itse ainakin hommasin aikoinaan oem win7:n, on jo koko mylly emolevyineen vaihtunut ei kertaakaan ole mitään ongelmaa ollut. Itseasiassa (oem) winXP:kin oli vuosia käytössä (kovalevyn kanssa hommattu) ja senkin aikana palat vaihtuivat ilman ongelmia.
Ok mut toi wintoosa on sit ihan ok jos ei otetaa huomioo tota oem juttua. Siis 64 bittinen ja kaikki ok? Tos linkissäni siis.