Eli, pistin tuossa pari päivää sitten 3dmark 06:n pyörimään. Kone heitti bluescreenin CPU testin kohdalla eikä sen jälkeen enää lähtenyt käyntiin. Biossin sitten resettasin ja koitin kellottaa prosessorin takaisin 24/7 kelloille (3.5ghz), mutta eihän siitä mitään tullut. Kaikki muu näyttää pelittävän hyvin mutta NB ei siedä volttin nostoa ollenkaan, normaalisti ollut 1.5 mutta nyt ei kestä edes 1.3.. Voiko se noin vain mennä rikki? Vanha emolevyhän tuo on jo kuitenkin. (Koneen tiedot sigussa)
No voihan se, jos olet kellotellut. Ei raudan valmistajat takaa mitään, vaan kaikki on sattumasta ja ajasta kiinni. Jos pitää vuosia ylikelloja, niin varmasti hajoaa ajan myötä.
Jonkun kolme kuukautta ehkä pitäny ylikelloja. No perhana, kannattaako tässä vaiheessa enää ostaa uutta S775 emolevyä? http://www.jimmspc.fi/tuote/132-YW-E178-A1?t=false Tollane sattu silmään, voisi tuohon vielä ostaa toisen GTX 260:n SLI:tä varten.. Vai kannattaisko tässä vaiheessa suoraan ostaa i5 750-setti? Huolestuttaa vain nuo PCI-E 8x väylänopeudet, kuinka paljon se sitten tiputtaisi SLI:n tehoja.. Kiinnostaisi kyllä nuo 6 ytimiset, tietäisi vain kuinka paljon niiden hinnat tulevat olemaan.