Näyttö ongelma + onko tässä vika ?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi hemi90 04.12.2009.

  1. hemi90

    hemi90 Member

    Liittynyt:
    14.06.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkä nyt olisi sellainen ongelma, että näyttö ei lähde mukaan aina konetta käynnistäessä. Näyttö jää mustaksi ja ei etene siitä ollenkaan. Toisinaan sitten on kuulemma toiminut, jos käynnistää koneen monta kertaa uudelleen ja uudelleen.

    Epäilykseni olisi emolevy, että se olisi menossa rikki tai on jo rikki. Kokeilin kolmea eri näytönohjainta jo, mutta ei kummentunut asia.

    Emolevystä tietoja:
    MSI
    K9N-Neo
    MS 7260 Versio 1
    Socket AM2

    Tarkoituksena olisi ostaa vastaava emolevy tilalle, jos joku muu epäilee samaa vikaa kanssani ? Sopiiko tuon tilalle uudemmat versiot esim; MSI K9N V2 Neo-F tai MSI K9N V3 Neo-F ?

    Kone ei ole minun, joten enempää tietoja en nyt osannut antaa.

    Olisi kiire saada kone toimintaan.
     
  2.  
  3. WaRNuT

    WaRNuT Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2009
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Emo tai muistit. Koita googlailla jos löytyis lisää infoa.
     
  4. mcmopo

    mcmopo Active member

    Liittynyt:
    01.07.2003
    Viestejä:
    1,507
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    68
    Eteneekö kone näyttö mustana windossiin saakka? Eli kuuluuko windossin käynnistysääni kun tarpeeksi odottaa. Tuo tosiaan on todennäköisesti emo tai muisti. Jos on useampi muistikampa niin kokeilee ottaa toisen pois ja vaihdella paikkoja. Itsellä on tullut tuon tapaisia vikoja myöskin kun prosessorissa tai powerissa on ollut vikaa, mutta ne on olleet todella harvinaisia.
     
  5. Hujo

    Hujo Guest

    Näyttö koitas toista näyttöä.
    onkos se näyttö TFT
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 05.12.2009
  6. hemi90

    hemi90 Member

    Liittynyt:
    14.06.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone ei etene minnekkään. Jää vain musta ruutu näyttöön. Vaihdoin myös muistien paikkoja ja kokeilin myös yhdellä kammalla. Elikkä kyseessä olisi emolevy vika.

    Itse en siis ole saanut kertaakaan konetta käyntiin, vaikka olen buuttaillut, mutta koneen omistaja on saanut sen pari kertaa käyntiin monesti buuttailtua.

    Elikkäs vielä. Kumman nuista laittaa V1 tilalle, kun sitä ei löytynyt ainakaan hintaseurannasta ?

    MSI K9N V2 Neo-F vai MSI K9N V3 Neo-F ?

    Elikkäs on kokeiltu kahdelle eri LCD -näytöillä. Eli en oo nyt iha varma, mikä onkaan tuon TFT:n määrite.
     
  7. hemi90

    hemi90 Member

    Liittynyt:
    14.06.2006
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tilasin netistä MSI K9N V2 Neo-F -emolevyn ja vaihdoin sen vanhan tilalle, ja kone alkoi pelata. Eli emolevy oli, jostain kumman syystä rikki. Kiitoksia nyt näistä vastauksista kuitenkin !
     

Jaa tämä sivu