Eli ajattelin kellottaa Ati radeon hd 4800 näytönohjainta. Aion ladata ati toolsin, joten ajattelin kysyä että täytyykö vain painaa find max coree ja find max mem:iä ja odottaa että ohjelma löytää maximit vai kuuluko toimenpiteeseen jotakin muutakin. Ja onko sillä mitään haittavaikutuksia näytönohjaimelle. Ja olisiko jollain latauslinkkiä mistä ohjelman saa.
näytönohjainta kellottaessa on aina vaarana lämpöjen liika nousu. älä ikinä luota automaattisiin kellotusohjelmiin. myöskään älä kellottele jos et tiedä mitä asiassa voi tapahtua, ellet ole vain testimielessä kellottamassa kun uusi osa tulollaan/yms. nyt kun varopuheet saatiin tieltä--> et tarvitse atitoolia. nostelet AMDn CCC ohjelmalla (tulee aina uusien ajureiden mukana) enemmän corea ylöspäin. about 30mhz nosto, sitten esim. HWmonitorin laitat taustalle mittaamaan max lämpöjä. seuraavaksi teet esimerkiksi tunnin kiivaan pelisession jossain graafisesti raskaassa pelissä. jos lämmöt eivät tosta atista nouse yli 75c, niin sitten ei tarvitse huolestua, ja voit nostaa vaikka 20mhz lisää. tällä tavalla et mahdollisesti riko näytönohjainta. haittapuolena kellotuksella on kovat lämmönnousut varsinkin 4000 sarjan AMD korteissa. myös näyttiksen elämänkaari lyhenee mitä enemmän kellotat.
Muuten ihan hyvä toi Kajtun ohje mutta kyllä ne lämmöt nousee jo parissa-kolmessakymmenessä minuutissa tappiin, jopa aikaisemminkin, jos oikeasti pelaat jotain graafisesti intensiivistä peliä, ei tarvii käyttää puolta pitempää aikaa testaamiseen E: Typo