Ookoo, eli kaverin läppäri alkoi pukkaamaan näytölle sinipunaisia viivoja ja Windows jäätyi totaalisesti (Windows 7). edit tähän väliin: siis koko windows korruptoitui lopulta eikä kone lähtenyt kunnolla käyntiin. joskus pääsi työpöydälle mutta kone jäätyisi viimeistään viiden minuutin kuluttua BIOSissakin näkyi samanlaisia viivoja. Päätettiin asentaa Windows XP ja asennuksen yhteydessä viivat tulivat takaisin näytölle (tosin vasta sitten kun asennus oli lopuillaan). Asennuksen valmistuttua viivat näkyivät edelleen, mutta katosivat itsekseen hetken kuluttua. Nyt kone toimii moitteettomasti. Mistäköhän nämä viivat johtuivat ja voivatko ne ilmestyä uudelleen?
Kone ylikuumenee ja kuumentaa näytönohjainta. Piiri käy rajalämmöillä kun ruudulle tulee häiriötä, mutta kone ei kaadu. Kone pitäisi puhdistaa ja jos takuu ei ole enää voimassa, niin prosessorin ja näytönohjaimen tahnat kannattaa vaihtaa.
THRM: 63 C Core: 58 C GPU: 76 C Assembly: 48 tämmöstä HWMonitor heittää kaverin mukaan. katotaas jos sais pölyn määrää vähennettyä paineilmalla
putsattiin pölyt (GPU:n lämmöt putosi työpöydällä 55 asteeseen) mutta ongelmat jatkuvat. kone heittää bluescreeniä käynnistyksen yhteydessä ja valittaa näyttisajurin yhteensopimattomuutta (nv_4disp). tämän lisäksi punaiset raidat tulivat takaisin ja uutta ajuria ei pysty asentamaan formatoinnista huolimatta. johtuisiko tämä kovalevystä vai pelkäästään näytönohjaimesta??
Taitaa olla nyt niin, että näytönohjain on voinut saada pysyvää vauriota. Kuten arvelinkin, niin lämpötila oli ollut syypää. 20 asteen pudotus on erittäin suuri muutos pelkän pölyn aikaansaannoksena. Jos haluat tarkistaa kovalevysi, niin käytä vaikka Seagaten SeaToolsia ja katso sanooko se mitään kovalevystä. Yleensä tuollainen vika ei kuitenkaan ole missään tekemisissä kovalevyn kanssa, mutta en sano että se olisi täysin mahdotonta. Kuitenkin koska viivat näkyivät myös BIOSissa, jolloin kovalevy ei tee mitään, on syyllinen todennäköisesti aivan jossain muualla.