Lähes heti sen jälkeen kun lisäsin koneeseeni toisen näyttiksen se alkoi kaatuilla jatkuvasti. Ajoin Memtest86:n ja virheiden lukumäärä oli miljoonaluokkaa. Sen jälkeen testasin kammat yksitellen ja kappas, ei virheitä kummallakaan. Vika ei siis taida olla muisteissa? Pidin näyttiksen lisäyksen jälkeen jonkin aikaa noin 3800mhz prossussa ja 870/1270 näyttiksissä, mutta muutin ne vakioiksi heti kaatuilun alettua. Prossun lämmöt eivät koskaan menneet paljoa yli 45 eivätkä näyttiksetkään näyttäneet ylikuumentuvan. Muistit toimivat yksittäin ilman ongelmia mutta kaatuilu alkaa molempien ollessa sisällä, bootaten kuitenkin windowsiin asti. Muistien ollessa samassa kanavassa kone käynnistyy mutta ei lataa edes biossia. AMD Phenom II X4 965 BE 2x2GB 1333mhz DDR3 2xATI Radeon 5870 1GB Vapor-x Win 7 Ultimate 64-bit
Kaatuminen tapahtuu aina muutaman minuutin winukan lataamisen jälkeen, rasituksesta riippumatta. Kaatuessa kuva vääristyy noin 1-2 sekunnin ajaksi ja samalla kuuluu tiheästi toistuva hakkaava ääni. Tämän jälkeen ruutuun pamahtaa BSOD jonka jälkeen boottaa normaalisti odottelemaan seuraavaa tyrmäystä. Voin yrittää ottaa virhekoodit talteen jos niitä on jotain apua.
Oletko itse katsonut minidumb sisältöä? Katso mikä aiheuttaa BSOD:n ja googlen avulla yrität saada selkoa.
Löytyi 2 dumppia joissa toisessa syyttää win32k.sys ja toisessa ntkrnlmp.exe. Yritän googletella Edit: Alan epäillä että joku/jotkut muistiväylistä saattaisi olla hajallaan. Testaan.. Edit2: Testasin kaikki väylät yksittäin molemmilla kammoilla, ei virheitä. Kokeilin myös erilaisia yhdistelmiä molempien kanssa, kaikissa virheitä..
BIOS näyttäisi olevan jo viimeisimpään versioon päivitetty. Olisikos tässä sitten winun uudelleenasennus kohdallaan?
Itselläni oli vijoittunut muistikampa, kun BSOD:n syyt niskoilleen otti ntkrnlmp.exe. En usko vian korjautuvan Windowsin uudelleen asennuksella, kun kyse vaikuttaisi olevan raudassa. Voi olla emolevyn muistiohjaimessa tai sloteissa vika, kun ei yhdellä kammalla erroreita anna. Edit. Oletko kokeillut uudestaan memtestiä kahdella muistikammalla? Edit2. Ajurit pitäisi saada testattua tällä tavalla: - MeneStart ja kirjoita "verifier" ja paina Enter - Valitse "Create custom settings (for code developers)" ja paina "Next" - Valitse "Select individual settings from a full list" ja paina "Next" - Valitse kaikki poislukien "Low Resource Simulation" ja paina "Next" - Valitse "Select driver names from a list" ja paina "Next" Sitten valitse kaikki ei Microsoftin singneeratut ajurit ja paina "Next" - Valitse "Finish" seuraavalla sivulla. - Käynnistä kone uudelleen. verifier rasittaa kaikkia valitsemisia ajureita, kuten Furmark näytönohjainta ja Prime Prosessoria. Voit jättää aina yhden ajurin valitsematta ja toistaa, kunnes kone ei enään kaadu. Näin saa melko ajureista varmaan syyllisen selville. Mikäli BSOD:n aiheuttaja on ajureissa koneen pitäisi kaatua lähes heti Windowsiin saapuessa. Verifierin voi nollata valitsemalla "Delete existing settings". Mikäli et pääse Windowsiin ennen, kuin kone kaatuu, niin käytä vikasieto tilaa.
Sain hommattua yhden kamman lisää, eli nyt on 3 sisällä (6GB). Ei ole kaatunut ainakaan toistaiseksi.