muistien valinta kelloitukseen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi JoniS 19.11.2009.

  1. JoniS

    JoniS Active member

    Liittynyt:
    06.10.2008
    Viestejä:
    2,951
    Kiitokset:
    261
    Pisteet:
    93
    eli siis minulle on tulossa vesijäähdytys ja sen myötä meinasin kellotella hieman prossua ja näytönohjainta lisää, mutta kun tuntuu että nykyiset halppis muistit ottavat vastaan ja kone ei käynnisty enään yli 3,8ghz.
    ja modulaarista poweria myös olen harkinnut koska nuo johto kasat aina kun jotain lisäilee rupeavat olemaan tiellä.

    eli siis jos osaisitte neuvoa jotkut muistit mitkä kestäisivät kellotusta ja sopisivat muuhun kokoonpanoon (näkyy alla) ja jonkun modulaari powerin. budjetti ei oikeastaan ole ongelma mutta kunhan osat olisivat hinta/laatu suhteeltaan hyviä eikä ylihintaisia niin se olisi plussaa!

    kiitos vastanneille etukäteen.
     
  2.  
  3. Betrayed

    Betrayed Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    12.10.2004
    Viestejä:
    1,585
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Kannattaa 800 Mhz muisteilla nostaa reippaasti FSB:tä. Eli jonnekkin 415 Mhz tietämille. Omassa E8500:sessa 3,8-4,0 Ghz oli ns. gray alue, eli nimenomaan tuolla alueella menohalut hyytyivät kokonaan, sen yli mentäessä taas... :) 3,13 Ghz->4,3 Ghz@1,2950 V:llä.
     
  4. JoniS

    JoniS Active member

    Liittynyt:
    06.10.2008
    Viestejä:
    2,951
    Kiitokset:
    261
    Pisteet:
    93
    oletko muistien jännitettä nostanut? ja minkä merkkiset muistit on kyseessä?
     

Jaa tämä sivu