Mistä kiinni ohjelman osan hidas pyöriminen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Nerotius95 16.08.2013.

  1. Nerotius95

    Nerotius95 Member

    Liittynyt:
    27.06.2013
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Käytän MMD (Mikumikudance (Ver.7.39 DirextX9 Version)) 3D-animtointiohjelmaa ja muutamilla hahmoilla on ongelma.

    Ensinnäkin: Hahmoissa käytetään Bullet Physics Library (Ver 2.75) -nimistä ohjelmaa, joka saa hahmossa tietyt objektit liikkumaan ilman erillistä animointia. Esim. hiukset ja hame. Jotkin hahmot (.pmd) aiheuttavat sen, että kun physics operation:in kytkee päälle ja toi Bullet Physics menee päälle niin kone jämähtää sovelluksen suhteen todella hitaaksi.

    Eli onko kyse siitä, että prosessori on tai grafiikkaprossu tarvii vaihtaa parempaan?

    p.s. en tiiä menikö oikeelle palstalle
     
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Nykyset osat?
     
  4. Nerotius95

    Nerotius95 Member

    Liittynyt:
    27.06.2013
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    HP PAvilion dv6

    Suoritin: AMD Turino(tm) II P540 DUal-Core Processor 2,40 Ghz
    RAM: 4 GT

    ja muusta mulla ei ole hajua, mut kyl tää on muuten aika tehokas ja kuumakalle sinänsä.
     
  5. SideWinderx3

    SideWinderx3 Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2012
    Viestejä:
    941
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Kerro näyttiski
     
  6. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Noissa hommissahan tarvitsee koneelta aika paljon vääntöä, niin prossulta kuin myös näytönohjaimeltakin. Tehokkaat osat tuottaa tietysti lämpöä aika paljon, joten läppärin voi oikeastaan unohtaa kokonaan, ne eivät pöytäkoneille pärjää tehokkuudessa juurikin tuon lämmöntuoton takia.

    No joo, mutta läppäreihin tämä ei ihan niin vain onnistukaan, tuetut mallit ovat erittäin harvassa. Hommaa vaan uusi pöytäkone mikäli noita animointihommia teet enemmänkin. Mikäli välttämättä haluat läppärillä noita tehdä ja jos nyt ostat uuden ja tehokkaamman tuon tilalle, niin se on kyllä jo parin vuoden päästä entinen edellä mainitun lämmöntuoton takia. Jollakin tuuletusalustalla voi lämpöjä pitää edes vähän kurissa, mutta ei siitäkään ole pelastajaksi.
     
  7. SideWinderx3

    SideWinderx3 Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2012
    Viestejä:
    941
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Ja sit tänne laitat viestiä pöytäkoneen ostosta ettet vaan erehdy pakettikoneeseen ja ollaan samassa tilanteessa :(
     
  8. Nerotius95

    Nerotius95 Member

    Liittynyt:
    27.06.2013
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Muotoilin kysymykseni vähän väärin [^^"]
    Tarkoitin vaihtamisella alunperin sitä, että kumpaan nyt panostan vaihtaessani pöytäkoneeseen, joka tulee olemaan 3D-animointia varten ja muutenkin pieneen pelaamiseen (esim. minecraft).

    Tän läppärin tehoilla HD-tasoisen videon renderointi on tuskallisen hidasta, mutta hitautta ilimenee myös muutamilla hahmotiedostoillakin sen bullet enginen suhteen.
     

Jaa tämä sivu