Itse olen ajattelut ostaa lisää muistia koneeseeni, kun nyt on vain Mushikin 2 GT. Emolevy on DFI DK 790FXB-M2RS ja prosessori on Pii 940BE. Minkälaista muistia kannattaa ostaa siis? Mikä sopisi yhteen tuon Mushikin kanssa, vai onko ihan sama minkä muistin osaa.. Peleissä huomaa selvästi, että tökkii muistien takia esimerkiksi, kun pelaan mw2, niin alussa lagailee todella paljon mutta 5-10 sekunin jälkeen toimii hyvin. Muistit ovat 800MHz Vai pitäisikö ostaa 4GT ramii ja ottaa Mushikin muistit pois. jos pitää, niin kelpaako nämä: http://www.jimmspc.fi/tuote/OCZ2VU8004GK?t=false
Jos lähdetään siitä, että mahdollisimman samankaltaista rinnalle. Paras vaihtoehto on siis tismalleen samaa, mutta jos ei löydy niin sitten muilta osin. Elikkä tärkeimpänä samaa latenssia, sitten nopeutta. Tietysti suuremmilla nopeuksilla järjestelmä tasaa ne samalle viivalle, mutta mitä lähempänä muistit ovat toisiaan niin sitä parempi. Tsekkaa jollain ohjelmalla tarkat speksit nykyisestä muistista. EASEUS tai joku joka näyttää tarpeeksi tietoja muistista. EDIT: jos siis emossa vain 2 muistipaikkaa (?) niin nuo mainitsemasi kammat lienevät ihan ok valinta.
Joo eli emolevyssä on neljä paikkaa.. Kannattaisiko ostaa 8GT muistia, jos tekee monta eri asiaa samaan aikaan.. Tarkoituksena olisi pelata mw2 ja käyttää rsbottia samaan aikaan.. Rsbot tekee jo ongelmia minun varakoneellekin, jossa on 4200+ x2 ja 1gt ramia.. Tai no huomaanko mitään eroa, jos on 4gt tai 8gt? Mitenkäs pitkään Phenom II 940 X4:lla pärjää, jos ei pitkään, niin turhaan alan sijoittamaan 250 euroa 8GT muisteihin.. Tarkoituksena olisi pärjätä yli vuoden. Tämä ei liity aiheeseen mitenkään, mutta onko teillä kokemuksia JimmsPC-storelta? Annoin heille koneeni vianselvitystä varten, koska koneeni sammui heti kun se käynnistettiin. Käynnistys->alle sekunti->sammunut Heillä on mennyt kuitenkin se kolme viikkoa eikä ole tullut minkäänlaista ilmoitusta.. Kuinkakohan kauan sitä jaksaa odotella?
Eli en huomaa mitään eroa 4 GT:ssä tai 8 GT:ssä.. No hankin sitten nuo muistit, mitkä aloitus viestissä mainitsin Kiitos avusta