Noniin elikkäs kone tuli tänään postissa ja mietiskelin että mihin nuo 3 lisä tuuletinta tongen tohon bitfenix outlaw koteloon ?
Eteen ylös ja taakse. Edestä viileetä ilmaa sisään ja takaa & ylhäältä lämmin ilma ohjautumaan ulos. http://www.hardware.fi/artikkelit/a...yn_pc_n_rakentaminen_ja_osien_valinta_osa_1/7
Tuulettimissa on useimmiten merkinnät siitä mihin suuntaan ilma kulkee, pitäisi siis olla jossakin kohtaa tuuletinta nuoli joka ilmaisee ilmansuunnan. Tuosta vielä asian selventävä video (lontoon murteella): http://www.youtube.com/watch?v=wlgfAO2Jtls Tuulettimet siis kannattaa asentaa seuraavasti (minkä aba120:sen kuva jo kertoikin): Edestä viileää ilmaa sisään, ja takaa/katosta ilma ulos. Itseltäni aiheeseen liittyen pieni offtopic: Onkos kukaan kokeillut seuraavaa; eli enemmän ilmaa siirtävät tuulettimet eteen, ja vähemmän siirtävät taakse/kattoon? Luin jostakin että kyseisellä toimenpiteellä saataisiin parempi tulos, sekä pietä painetta kotelon sisään, joka saattaisi ehkäistä hieman pölyn kertymistä koteloon. Oman logiikkani mukaan tuo voisikin toimia, mutta en ole vielä jaksanut itse alkaa testailemaan.. /offtopic.
Tässä oma viritykseni. Edessä 2 kpl 120x120 mm tuuletinta. Takana ylhäällä 1 kpl 120x120 mm tuuletin. Kotelon takaosan katossa 1 kpl 140x140 mm tuuletin. Virtalähde kotelon pohjalla ylösalaisin,puhaltaa lämpimän ilman kotelon pohjasäleikön lävitse. Tässä juutuubea. http://www.youtube.com/watch?v=aViA0PRpKRE&feature=youtu.be
oma viritykseni: 2kpl 80mm imemässä ilmaa sisään edestä 2kpl 80mm puhaltamassa ilmaa ulos takana Edit,ja Poweri tuuletin ylöspäin kotelon katossa puhaltamassa ilmaa ulos omasta puolestaan
Itselläni on 2kpl 140mm sisään edessä 1kpl 230mm sisään sivulla 1kpl 140mm ulos takana 4kpl 120mm ulos katossa (puhaltamassa H100 syyläriä)
Mitenkä se jos puhaltaa sisään on viilee ilma? mulla ainakin vaan 1 puhaltaa näyttikselle suoadattimen kanssa ja 2 katosta ulos ja prossutuuletin ottaa samat imu ilmat takaa virtalähteen kanssa, jonka lämmön poistaa 2 katto tuuletinta, koska jos toisinpäin n ohjaimen lämpö nousee suoraan pros tuulettimien lapaan ja onko se hyvä no ei ja kaikki on itse duunattu mutta toimii 4,2Ghz millon vaan amd se on raja ilmajäähyllä.
Mitä tuohon tuubin pätkään tulee, niin eikös toi Nexusin poweri sulla ota ilmaa kotelon pohjan läpi, jonka jälkeen ilma siirtyy kotelon taakse, powerin säleikön lävitse? Nöin ainakin oma poweini tekee (Corsair HX620W). Eli mikäli powei oltaisiin sijoitettu ns.vanhanaikaisesti kotelon kattoon, osallistuisi se siinä tapauksessa kotelon ilmankiertoon. Nyt siis se ei sitä tee.Joissakin koteloissa, myös kotelon alaosastoon asennettaessa powerin voi kääntää ylös-alaisin, jolloin se poistaa esim näytönohjaimelta lämmintä ilmaa. Itselläni seuraavan kaltaisesti tuuletus, edessä kaksi 140mm flektiä, takana yksi 140 ja katossa myös kaksi 140mm tuuletinta. Poweri ottaa ilmansa kotelon pohjan läpi, ja puhaltaa ilmat ulos kotelon takaa. Prossu coolerin olen asentanut siten että tuuletin työntää lämmintä ilmaa kohti katttoa jossa siis ovat nuo 140mm:set sitä poistamassa. Mietein että josko pistäisin nuo tuulettimet jotka ovat sekä katossa että takana (plus prossun flektin) puhaltelemaan hieman hitaammin kuin sisään ottoilmaa tuovat etu tuulettimet. Ajatuksena siis positiivinen paineen luominen. Tosin kopassa on kyljessäkin reikä, joka pitäisi tukkia ennen kuin tuo onnistuisi kunnolla. Koppana Fractalin Arc Midi, ja tosta vielä fotoa omasta kokoonpanosta: Pitänee jossakin vaiheessa tehdä pientä videota tuosta, ilmeisesti viimeistään siinä kohdin kun saan alettua pykäämään uutta rautaa sekä vesileluja koppaan