Memtest86+ tulosten arvailua

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi juppi86 03.10.2010.

  1. juppi86

    juppi86 Member

    Liittynyt:
    16.12.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Viime aikoina olen koneessani (2x2GB OCZ DDR3 1333MHz Gold, Asus M4A785TD-V EVO) huomannut satunnaista tiedostojen korruptoitumista ja BSODeja. Noh, BSODeista päättelin että muistissa saattaisi mahdollisesti olla jotakin vikaa, joten päätin testailla sitä tarkemmin.

    Muistit on nyt testattu Memtest86+:lla, yhdessä ja erikseen samassa slotissa, välillä slotteja vaihtaen jos emossa on vikaa. Joka ajokerralla virheitä on löytynyt, suht nopeasti vielä (muutama minuutti), yön yli ajaessa virheitä löytyi noin viitisenkymmentä (kahdella kammalla). Mielenkiintoista on se että eri ajokerroilla ja eri sloteissa ajettaessa virheellisissä osoitteissa näkyy olevan selvää toistuvuutta.

    Voiko tästä päätellä suht turvallisesti että molemmissa muistikammoissa on jotakin vikaa? Vai onko silti osoitteiden toistuvuudesta huolimatta mahdollista että esim emossa/muistin asetuksissa on jotakin vikaa (en ole muistia tai mitään muitakaan osia kellotellut kuitenkaan)?

    Juppi
     
    Viimeksi muokattu: 03.10.2010
  2.  
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Kyllä mä veikkaan että emossa on vikaa, jos eri akmmoissa on samoissa osoitteissa memetest häikkä.
    Tosin voittihan just joku suurimman lottopotin ikinä, ja yksin. Et mahdollista on, todennäköisyys matikan mukaan ainakin, että kammat on identtisesti hajalla. "7" osoitetta 2 miljardista. (Lotossa vaan vajaa 14 miljoonaa riviä).
     
  4. juppi86

    juppi86 Member

    Liittynyt:
    16.12.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Okei vähän huonosti asian ilmaisin joten pahoittelut, en siis huomannut eri muistikampojen välillä samoja virheellisiä osoitteita, vaan samalla kammalla eri sloteissa testatessa. Jos oikein vielä muistan niin näissä kaikissa osoitteissa oli vain kahta eri viallista bittiä.
     
  5. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Testaa kammat jonkun kaverin koneessa, yksitellen mieluusti.

    Mielestäni vika voi hyvinkin olla myös emossa, koska aiheuttajaa ei tiedetä - se voisi itse muistien sijaan olla esim. hajonnut muistinohjain tai joku väyläpuskuri, joka aiheuttaa tiettyihin bitteihin virheitä. Ensin kannattaa tietysti tarkistaa muistin asetukset, ettei väylää ole ylikellotettu tmv.. Periaatteessa myös huonosti reguloitu käyttöjännite voisi varmaan aiheuttaa tuollaista. Muisteille käyttöjännite reguloidaan emolla, joten virtalähteen vikaa en pitäisi kovin todennäköisenä. Muistikampojen kontaktit voisi myös putsata, samoin emon slottien kontaktit. Putsauksessa on tietysti syytä käyttää järkeä ja olla varovainen, ei ainakaan mitään hiekkapaperia, ettei liitinten ohut kultaus hioudu eikä johtavaa ainetta tipu emolle.
     

Jaa tämä sivu