GamerAcen modausprokkisketjussa tuli uhottua, että pitäisi omakin projekti aloittaa, joten pidetään lupauksesta kiinni ja pistetään projektiloki pystyyn. Ajatus pienemmästä kotelosta syntyi, kun hervottoman kokoista Raideria tuli kannettua niin laneille kuin kotiinkin pidempien lomien ajaksi ja nurkissa pyöri ikivanha (Pena III:lla varustettu) HP:n kone koteloineen. HP:n koteloa hetken tutkittuani totesin sen ensinnäkin hyvin pienksi jopa nykyisten mATX-koteloiden rinnalla ja toisekseen ominaisuuksiltaan kuitenkin hyvin mielenkiintoiseksi. Vanha pakettikonekoppa, jossa kuitenkin on irrotettava emolevykelkka, tilaa vain pari senttiä mATX-emon reunojen yli pituussuunnassa ja kuitenkin sopivasti tilaa nykyisen kokoisella powerille kotelon yläosassa, oli pakko ottaa rälläkän alle. Alunperin koteloon piti kasata Llano-setti juuri satunnaista pelailua varten, mutta opiskelijabudjetilla ei toista konetta kasata. Ainut vaihtoehto oli siis siirtää nykyiset komponentit uuteen kotiin. Emo piti vaihtaa ATX-kokoisesta kokoluokkaa pienempään, mutta muuten vakaa aikomus on änkeä tähän pikkukoppaan samat osat mitä Raiderissakin oli: Emolevy: Asus M5A88V-EVO Suoritin: AMD Phenom X6 1055T CPU-jäähy: Coolink Corator DS Näytönohjain: AMD Radeon HD 4890 Muistit: Corsair DDR3-1600 4*2G DIMM CL9 PSU: Corsair VX450 HDD: WD 500Gt 7200 SSD: Intel X25-M 80GB Äänikortti: Asus Xonar DG Ensimmäinen ongelma tuli jo näyttiksen ja äänikortin kohdalla. Väyliä emossa ei liikaa ole, joten näyttiksen jäähy piti kutistaa kahteen korttipaikkaan, jotta äänikortti vielä mahtuu sen alle. Eipä mitään, uskollinen Dremel-kopio ja rälläkkä käymään ja muutaman tunnin hiomisen jälkeen jäähdytyssiilin tasolle sain kuin sainkin upotettua Scythen Slip Stream Slim 120 mm -tuulettimen. Lämmöt nousivat n. kymmenen astetta, mutta edelleen pysytään max. 75 asteen maltillisissa lukemissa, ottaen huomioon, että kortti tosiaan on varsinainen dinosaurus virrankulutukseltaan. http://i230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/P3160004.jpg Sen jälkeen kotelo on tullut muokattua vähän joka suunnasta niin rälläkällä kuin kynäruiskullakin. Albumissa on kuvia tähän astisista työvaiheista, enkä niitä kaikkia ala läpi käymään. Kysykään toki, jos joku kohta kiinnostaa. Lisää kuvia tulee lähipäivinä, sillä tämä projekti pitäisi pääsiäisenä saada pakettiin. http://s230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/
Täytyy kyllä sanoa että toi kotelomalli (eli miten se pitää avata) on niin ärsyttävä että ei mitään järkeä.. En tiedä kuka tuommoisen on ekana suunnitellu mutta mulla olis pari sanaa sille Vissiin joku Max Payne-aiheinen koppa tulossa? Maalaukset ainakin viittais siihen. Minkäslaista värimaailmaa oot siihen tunkemassa?
Joo, kotelomalli alunperin on typerin mahdollinen. Nykyään on kuitenkin katto ja kyljet erikseen, eli lähes samanlainen kuin nykyiset kopat. Täytyy pistää uusia kuvia jahka ehdin. Kylkeen tulee tosiaan Max Payne -sarjakuva ja värimaailma tulee olemaan mustavalkoinen. Runko näillä näkymin valkoiseksi ja katto ja kyljet mustiksi.
Jes! Uusia koteloprojekteja pukkaa! Tällaisia on aina niin jännä seurata. Täytyy kyllä sanoa että aika eriskummalisen näköinen tuo runko. Mielenkiinnolla odotan mitä saat tuosta aikaan, erityisesti noista kuvista. Itsekin ajattelin ensin valkoista omaan koteloon mutta päädyin lopulta mustaan koska pöly erottuu niin helposti valkoiselta.
Meinaatko laittaa jotain valkoista lediä johonkin vai ihan pelkällä maalilla vetäset koko projektin läpi? Ihan järkevä teko kyllä.. Onnistuu se rassaaminenkin niin paljon helpommin kun riittää että ottaa toisen kyljen irti.. Huomaa kyllä että kyseinen koppa on suunniteltu lähinnä "toimistokäyttöö" jolloinka sitä ei paljoa tarvitse availla.
Kirkkaan valkoisia ledejä hyvinkin. Joo, tosta vaiheesta tosiaan puuttuu kuva, mutta siitä koko homma oikeastaan lähti. Sitä U:n mallista kuorta on lähes mahdoton saada paikalleen vaikka kuinka yrittäisi. Aina joku sivu menee väärältä puolelta ja koko setti täytyy vetää taaksepäin.
Tänään sain rei'itettyä koteloa lisää: Kattoon powerin tuulettimelle reikä, kylkeen ikkunaa varten ja eteen ja taakse 140 ja 120 mm tuuletinpaikat. Aukkojen reunat täytyy vielä viimeistellä ja johtojen vetämistä ja niputtamista varten täytyy porata joitain reikiä, mutta muuten kotelo on maalausta ja kasausta vaille valmis. Kuvia koitan ehtiä laittamaan huomenna.
Sitten kun kotelo on valmis niin lähetätkö vaikka pm (private message) Viestinä kuvat loppu tuloksesta. Toivottavasti onnistuu. Tämänkin viestin laittoi -AfterLife-
Eiköhän nuo kuvat kannata julkaista täällä, että ovat kaikkien nähtävillä, eikä privatena jollekin. Mitä ihmettä tällainen touhu on?
No perhana. Maalaushommat meni kiville, kun kiireessä suihkin ja maali pääsi valumaan. Maalatuista osista en siis kuvia vielä saanutkaan. Kotelo on nyt kuitenkin maalauksessa ja toivon mukaan huomenna päästään jo kasaamaan kone koppaan sisälle. Kyljissä on vielä vähän tekemistä, mutta eiköhän nekin valmiiksi tässä viikonloppuna vielä saada. Tuossa yksi kuva etupaneelin 140 mm tuulettimesta: http://i230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/P4060012.jpg Kuvat tosiaan tulee ihan yleiseen jakoon tähän ketjuun, joten ei tarvi yksitellen YV:nä lähetellä.
Nyt on kone kasattu mATX-runkoon: http://i230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/P4070026.jpg http://i230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/P4070030.jpg Lisää kuvia: http://s230.photobucket.com/albums/ee301/Axu_/Sekalaista/mATX pc case/ Kyllähän ne sinne mahtui. Katto ja kyljet on vielä sen verran kesken, että ne saadaan koteen vasta huomenna tai ylihuomena. Ahdastahan tuonne tuli, mutta se oli jo ennalta tiedossa. Etupaneeli täytyy vielä tehdä, koska alkuperäisen alle ei mahdu tuuletinta ja DVD-asema tulee liikaa ulos.
Ei oo paljoa turhaa tilaa tuossa kopassa mutta samapa se kunhan toimii.. Ootko ehtiny katteleen vielä minkälaiset lämpötilat eri komponenteilla on? Vielä tosiaan ne sivut kuntoon ja avot. Kelpaa esitellä sitten koko suvulle
Lämmöt nousivat näyttiksen osalta vähän, prossu pysyi samoissa lukemissa. Tosin nyt kotelo on aivan auki, joten totuus selviää vasta kun kyljet ovat kiinni.
Huomaa tuosta emolevyn lämmöistä että koppa on pieni.. Itellä on idlessä emon lämmöt 30C ja rasituksessa se taitaa nouse johonkin 40C paikkeille. Prossu sulla on käy sitten viileämpänä kun vertaa omaan 1055t, tosin mulla on stokkicooleri ja lämmöt nousee itellä rasituksessa 53C. Sulla kuitenkin taitaa olla kellotettu prossu kun on sen verta "massiivinen" cooleri kiinni.. Näyttiksen lämmöt ei tosiaankaan yllätä ketään.. Isot on voltit jos toi pitää paikkaansa. Tosin talvellahan se lämmittää mukavasti pienen huoneen
Prossu on tällä hetkellä vakiokelloilla, sillä tämä ei mikään kellotusemo ole (mm. virransyötössä ei ole mitään jäähdytystä). AM3(+)-kantaista kellotusemoa en ainakaan mistään löytänyt. Täytynee katsella, jos pienen tuulettimen saisi vielä ängettyä tuohon johonkin emolle. Näyttis on myös täysin vakiokelloilla ja vakiojännitteillä, eikä sitä varmaan uskalla ilman vesijäähyä kellottaa.
Eteneekö projekti? Muutama kysymys olisi, jos huvittaa vastata. Miten oikein teit tuon maalauksen sivupaneeliin, siis tuon Max Payne aiheisen? Jäljensitkä sen kenties jollain tavalla? Ja toinen offtopic kysymys, nuo kaiuttimet mitkä näkyy joissakin kuvissa ovatko, sattumoisin nämä: http://www.jimms.fi/tuote/970114-0914 jos on niin ootko ollut tyytyväinen? Meinaan vaikuttaa hyviltä ja ajattelin itse piakkoin vaihtaa parempiin kovaäänisiin. Jos mielestäsi menee liian offtopiciksi voit vastailla YV:nä
Nyt prokkis on jäissä, koska piti taas tulla kotoa opiskelemaan eikä työtilojen puutteessa pääsee jatkamaan. :/ Maalaus on tehty kynäruiskulla. Mallin mukaan. Sekin on vielä kesken, edellä mainitusta syystä. Kaiuttimet ovat setti, jossa tuli subbari ja kaksi kaiutinta mukana. Ikää varmaan jo viisi vuotta. Äänenlaatu on ihan ok, vaikkei mikään hifistin unelma missään nimessä. Samannäköiset kyllä, joten äänenlaatu tuossa setissä on luultavasti sama.
Täysin ymmärrettävää, todella harvoin tällaisia juttuja saa tehtyä valmiiksi suunnitellussa ajassa. Itsekkin väänsin projektiani vaikka kuinka kauan, verrattuna siihen miten vähän eri muutoksia tein loppujen lopuksi. Täytyy kyllä sanoa että taitavasti tehty tuo maalaus vaikka ei ole edes valmis vielä! Täytyy vakavasti harkita noita kajareita, kovasti tekisi mieli hankkia kunnon setti välillä eikä aina näitä kahdenkympin honkkari kajareita