Juu olen huomannut, että todella huono fps isoilla CSS servuilla vaikka ei pitäis olla koneesta kiinni mielestäni. Löytyy XFX HD6850 ja AMD X6 1055T ja menee alle 70fps usein. BF3 ja MW3 rullaa mielestäni paljo paremmi aina. Mietin vain että pitäs olla löysästi yli 100fps aina..joten mikä avuksi? :> EDIT: Heti kun tulee isoo actionii tai avara alue tippuu fps
Tossa vois kokeilla säätää Tehtävienhallinnasta pelin prosessille affiniteetiks 2-4 ydintä ja kattoo auttaako. Voisko nettiyhteys vaikuttaa?
Eihän noi mitkään korkeet fps:ät ole. Tosin jos ei ole 120Hz näyttöä niin 60fps on maksimi mitä näyttö pystyy antamaan, paitsi jos käytät VGA-liitäntää. DVI taitaa olla jo aikalailla vakio?
Cool n quiet oli päällä otin pois ni nousi mukavasti fps silti ei pysty aina olemaan +60fps :/. Pelailen välillä +150 ping servuilla että vaikuttaako se? Ja 120hz näyttö on käytössä. http://cloud.steampowered.com/ugc/488879030298698732/092CE2655298B6BF1A6635256821CC9C644716CD/ tossa on graphic settarit et jos pystyis jollain viellä nostamaan niin kiitos!
Ping vaikuttaa jonkin verran tietysti. CSS ei tosin osaa mielestäni käyttää kuin yhtä ydintä (?) koska kuitenkin aika vanha peli.
Kyllä pitäs tuon CSS:n pyöriä tuon 100fps oli tilanne mikä tahansa.. Muistaakseni itellä hakkas koko ajan 300fps:n paikkeilla kun oli 6850 käytössä. Ja CSS tukee montaa ydintä koska siihen tuli se moottoripäivitys jne. Kokeileppas huvikses jossain suomalaisella serverillä jossa pingi sen 30-50 ja kerro onko eroa.
Sigun koneella hakkaa kokoajan 250 - 300, kaikki tapissa. Eikös css oo enemmänki prossupainotteinen peli? Eli mulla pitäis pyöriä paljon huonommin. PS. yhtä hyvin pyöri aikaisemmalla näyttiksellä joka oli: Asus Radeon hd4870 512Mt.
Joo Source ei vaadi sen kummempia kyllä prossulta eikä näyttikseltä, mutta vissiin painottuu hieman prossun puolelle. Omalla setillä en ole pitkään aikaan koittanut, mutta eiköhän se fps hypi siel yli 300.
Ping ei vaikuta FPS lukemiin. Ping on viive millisekunteina sinun ja palvelimen välillä. Se koneesi rauta pyörittää sen pelin ihan samalla tavalla, olipa siellä servulla mikä latenssi tahansa. Tuo AMD:n Cool n quiet tuntuu olevan aika vitsaus monella pelaajalla. Varmaan toistakymmentä AMD:n prossujen hitausongelmaa ratkennu täälläkin foorumilla ottamalla tuon virransäästöihmeen pois päältä. Onhan näyttiksen ajurit kunnossa?
Css rajottaa fps :n 300. Itsellä hakkaa tuota 300fps :ssää koko ajan. Kannattee käyttää niitä kaikkia ytimiä koska css tukee niitä uuden päivityksen takia. Myös näytössäsi voi olla vika jos se ei pysty antamaan esim 30fps enempää.
fallout_ . kyllä fps hetkellisesti laskee jos ping alkaa pyöriin suurena.. Tosin ping 150 ei pitäisi vaikuttaa, 300+ vaikuttaisikin jo varmasti.
Mulla näyttäs olevan aikalailla sama ongelma. HD 6870 + amd x6 1055t - BF3, ja CoDit pyörivät smoothimmin kuin esim. Rift, jossai tippuu FPS sinne 20 puolelle kun menee alueelle missä on paljon actionia ja pelaajia.
-Counter-Strike Source tukee useampaa ydintä, voit kokeilla komennolla mat_queue_mode 1 / 2 / -1 / -2. Esimerkiksi intelin hyper threading aiheuttaa fps laskemista joissain peleissä, tämän pelin kohdalta en osaa sanoa. -Kyseinen peli on prosessoripainotteinen -Pelin oletusconfig rajoittaa fps:sän 300, voit nostaa sitä tai laskea, ihan miten haluat. Itsellä rajoitettu 1000fps, korkeampi fps = peli toimii smoothimmin. -Saat korkeamman fps lukeman tekemällä autoexec.cfg tiedoston itse, ja määrittelemällä sinne omat komennot grafiikan suhteen. Esimerkiksi puista latvat pois, ruumiit pois jne. -Kokeile kotimaisia servereitä, pingin laskemisen myötä pelaaminenkin on mielyttävämpää.