Ylimääränen E8400 dual core ja nvidia 8800gt löytyy ja tarvis halpaa emolevyä jolla voi kellottaa kyseiselle kokoonpanolle. Ehdotuksia?
Itsellä sama prossu. Emona P5Q-e, ja tyytyväinen olen ollut. Joku P5Q-sarjalainen... P5Q Pro kai niitä perusvarmimpia. Tietysti nyt melkein käytetyistä puhutaan. Kaupoissa ei näitä kasapäin taida enää olla.
Eipä jimmsistä taida tuota löytyä? Ehdotelkaa emoja jolla onnistuu kellottaminen mutta hinta alle 60 e
Jep. Taitaa olla nuo mainitsemani wanhaa rautaa jo... Mitenköhän tämä Lapstoren emo sopisi kuvioon? Eipä Jimmsilläkään alle 60 euron montaa ole... Tämmöisessä alle 60 e lankussa näkyy olevan Turbo Keyt ja OC protectionit jne.
Ehkä hieman miinuksena pelkästään kaksi muistipaikkaa, mutta luulempa että tuolle kokoonpanolle 2x2gb riittää vallan mainiosti. Kuitenkin tulee 1066Mhz kampoja jolloin riittää ihan hyvin. Myös 10/100/1000 verkkokortti löytyy, mikä itselle ehdoton. Myös integroitu näytönohjain, joka on ihan jees jos omasi pettää jostain syystä. Eipä tuo pahalta näyttäisi, luultavasti hankkisin itsekkin samassa tilanteessa. Luultavasti halvemmissa emoissa rupeaa ominaisuudet karisemaan aika vahvasti. Eikä toisaalta kalliimmissa hyödy niin paljon että se tuolla kokoonpanolla kannattaisi.