kuumumiskysymys

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi SideWinderx3 03.07.2013.

  1. SideWinderx3

    SideWinderx3 Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2012
    Viestejä:
    941
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    eli jos prossu ylikuumenee esim 100c niin voiko emolevy hajota?
     
  2.  
  3. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    ei mulla ainakaan
    T: tulin toiseks jimm'sin prossunkuumentamis kisassa kun top 3 prossujen lämmöt oli jokaisella yli +120*C
    E: taino jimm'sin ja BeQuietin :p
     
    Viimeksi muokattu: 03.07.2013
  4. SideWinderx3

    SideWinderx3 Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2012
    Viestejä:
    941
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Lainaten vielä tähän niin voiko näyttis vaurioittua kun vaihtaa lämpötahnat ja putsaa pölyistä niin ne siniset ns patjat ei ole kaikissa ihan ennalla olevassa koosa eli tyyliin puolet on vain jäljellä? vai kuumeneeko ne edes?
     
  5. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Olen kuullut että alimitoitettu emolevn virranjakelu voi ruskistaa emon suurilla kelloilla/virrankulutuksella, mutta miksei kuuma prossukin.

    Ei ne sinne niitä turhaan laittanut. Mutta kyllä ne yleensä toisen käyttökerran on kestänyt, vaikka vähän kasaan on ekasta mennytkin.

    Omalla vastuulla näissä aina mennään! Eli harvinaista mutta mahdollistahan se on tuhota tahnan vaihdolla. Esim staattisen sähkön johdosta.
     

Jaa tämä sivu