1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Kuumeneeko liikaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi grillimies 08.09.2012.

  1. grillimies

    grillimies Member

    Liittynyt:
    28.08.2012
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostin eilen i5 3750 prosessorin ja siihen hr-02 macho tuulettimen, mietin vaan että pitäisikö sen lämpötilan nousta sinne 70 asteeseen saakka? Itse kasasin.
     
  2.  
  3. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,858
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Jos lepotilassa tuo lämpö, niin todennäköisesti lämpötahnan laitto prossun ja coolerin väliin epäonnistunut.
     
  4. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    oisko jääny joku muoviliuska sinne prossun ja coolerin väliin?
     
    Viimeksi muokattu: 08.09.2012
  5. grillimies

    grillimies Member

    Liittynyt:
    28.08.2012
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ihan pelatessa tuollainen, en vielä bf3 kokeillu ja vaikuttasko tuollanen intel turbo boost lämpötilaan? tf2 näyttäs myös kaatuilevan uudella koneella.
     
  6. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Laitoitko varmasti sinne cooleri ja prossun väliin ne tahnat ja onko se cooleri myös kunnolla kiinni, on meinaan aika hurjat lämmöt tolla coolerilla ja jos on vielä vakio kellot.
     
  7. grillimies

    grillimies Member

    Liittynyt:
    28.08.2012
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Laitoin tahnan, en tiiä sitten tuliko laitettua oikein, varmaan vois kiristää ruuveja jos ihan pakko tuota muutta että onko liian kuuma? Ei sitten vaikuta toi turbo boost koska taitaa nostaa taajuutta rasituksessa jos ymmärsin ton toiminnan. Testaan vielä täydessä rasituksessa että nouseeko ollenkaan yli 70 astetta koska siinen se maksimissaan meni ja muuten näytti jtn 50-60 astetta ja levossa n.30. Tosiaan aina välillä katsoin pelatessa enkä kertaakaan huomannut olevan 70 astetta mutta ohjelma näytti maksimin olevan 70 astetta vaikka välillä nollasin.
     
  8. samarit1

    samarit1 Regular member

    Liittynyt:
    29.03.2011
    Viestejä:
    254
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Taidat olla katsonut maksimilämpötilan ennen kuin kone joko laskee kelloja tai sammuu.
     
  9. Gathago

    Gathago Regular member

    Liittynyt:
    09.11.2004
    Viestejä:
    179
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos tuo 70 asetetta maksimi niin menee ihan normaalin rajoissa. Ei hätiä.
     
  10. zordo

    zordo Member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Omassa koneessa vetelee 2500 K kellotettuna 4,2 Ghz:iin samalla jäähyllä ja lämmöt ei nouse BF 3 sta pelatessa yli 58:n. Toki tuo kymmenen asteen ero voi tulla ihan kotelon ilmankierrostakin.
     
  11. Smanci

    Smanci Regular member

    Liittynyt:
    26.06.2009
    Viestejä:
    2,937
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    46
    Pikkasen yläkanttiin juu, mutta täysin normaaleissa rajoissa. Itellä RealTemp näyttää kuumimmalle corelle 52C BF3:ssa ja Prime95:ssä. 2500K ei tässä tapauksessa ole kovin hyvä vertailukohta, koska kyseessä on täysin eri prossu.
    Laitapa vaikka vähän ifoa koneesta niin katellaan...
     
    Viimeksi muokattu: 11.09.2012
  12. Weakpoint

    Weakpoint Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Itselläni on myös 3570k ja Macho, lämmöt idlenä 30-35 mutta nousevat joskus peruskäytössäkin yli 50-60 astetta. HWMonitorin mukaan Sleeping Dogsissa meni välillä yli 80 Celsiuksen. Tiedän että mitkään lämmönmittausohjelmat ei ole 100% tarkkoja, tiedän myös että Ivy Bridge on aikamoinen kuumakalle Sandyyn verrattuna ja kyseinen peli on myös hyvin prossupainotteinen mutta ei helkutti. :D Epäilen huonosti levitettyä (ehkä myös huonolaatuista) tahnaa, joka on ehkä myös AP:lla vikana. Mitä olen netistä lueskellut ja videoita katsonut niin se kannattaa töräyttää noin herneen kokoinen määrä prossun _keskelle_, eikä levittää kauttaaltaan kuten itse tein. Tämän lisäksi joillakin on auttanut käyttiksen uudelleenasentaminen.
     

Jaa tämä sivu