Siis, kovoni alkoi eilen illalla pitää outoa porakonetta muistuttavaa ääntä. Kaikki toimii juuri niin kuin pitää, eikä pöpöjä ole. Kovo on pakettikoneen kovo, eli siitä johtuen olisiko menossa rikki? Tänään kun laitoin koneen päälle, se piti erittäin kovaa "poraus"-ääntä. Sitten boottasin koneen, ja se loppui, mutta pitää sitä "pienempää" poraääntä. Mitään tehtävissä? Kovo menossa hajalle?
Äkkiä varmuuskopiot kaikesta tärkeestä mitä siellä kovossa on. Vaikka tarvittaessa Live Linux cd:llä käyntiin, jos winukka vähänkin nikottelee lataantumaan. (Ei itse käyttis lue ja pyöritä kovosta mitään.) Vahva veikkaus, laakerit vetelee viimeisiään, äänen kuvauksesta päätellen. Siinä mielessä data ei "tuhoudu" levypakoissa. Laakerin leikatessa kiinni, se lukeminen on sitten kontikonstein mahdotonta. Tiedosto joka on talletettu vain yhteen paikkaan, ei ole tallessa. Valmistajan softa, joka testaa kovon fyysisen kunnon, tuskin osaa kertoa laakeriviasta mitään. "Kohta leikkaa kiinni" tms. Ei se varsinaisesti pakettikoneesta johdu, paska valmistaja kovossa, maanantai kappale jne. Voi iskeä yksittäin ostettuunkin. p.s. Oletko varma että on kovo? Piirisarjan tuuletin tai muu flekti, niissä yleensä se laakeri kulahtaa ekana ja rupeaa pitämään jurinaa. Flektit on suht helppo testata. Keskiöstä voi sormella jarruttaa pyörimisnopeutta, kun metelöi. Jos äänen soundi muuttuu on siinä viallinen flekti. Ja keskiötön flekti, vaahtomuovin pala tms. äänetön jarru sinne siipien pintaan. Sormen pääkin hipoen käy, mutta varo kynsiäs. Poraava kovo varmaan resonoi ja tärisee ihan sen kuorta tunnustellen.
Tuskin ääni muuten tuleekaan kovosta, kuten sanoit. Katsos kun "rasittaa" kovoa esim. kopioimalla jotakin, se hiljaa ruksuttaa, tiedät varmasti mitä meinaan. Siis, se poraus kuuluu eri suunnasta kuin hiljainen ruksutus, se kuuluu powerista, tai sen flektistä. Huomenna testaan flektit. Jos niissä ei ole vikaa niin se on powerissa. Kiitos vastauksestasi BforeDusk, helpotit oloani huomattavasti
Jos poweri pitää jotain erikoista ääntä, niin välittömästi pois käytöstä. Voi tulla turhan kalliiksi jos viallinen poweri käräyttää muut osat.
Tollasen löysin. Mulla on tuo "ongelma" jos sitä sellaiseksi voi sanoa, tai powerin flektin laakerit kuluneet. Jännä juttu, että sitä ääntä ei kuulu pelattaessa. Mutta joo, problem solved