Elikäs, tilanne on se, että kovolla on tilaa 80GB. Käyttiksiä on kaksi windows xp:n proffa versiota. Toinen niistä aukeaa, toinen ei. Katsoin levynhallinnasta, niin siellä oli osiot kahdessa eli c: jossa kokonaistila oli noin 8gb sekä d: jossa tilaa noin 73 gb --> Alustin tuon d:n ja poistin käytöstä joka tuli varaamattomaksi alueeksi. Tässä vaiheessa yritin vapauttaa levytilaa c:lle tuolta varaamattomalta alueelta niin sanotulla laajennustoiminnolla mutta virhesanoma on seuraava: Valittu asema on käynnistyslevy tai luotu perusasemaan aikaisemmalla Windows-versiolla. Sitä ei voi laajentaa. Eli en saanut vapaata c:lle. Kuitenkin pääongelma on se että haluan asentaa vain yhden windowsin. Yritin sitä ja poistin jopa osiot oikeaoppisesti, mutta jollain kumman tavalla tuo c:n tila pysyy edelleen 8gb:ssä, eli ei tunnista tuota 80 gb:n tilaa millään. Meinasin aluksi itsekseni että se toinen windowssi on siellä toisella osiolla, mutta alustin sen kuitenkin ja kaikki sieltä tuhoutui joten eihän se siellä voi olla. Mikä mahtaa olla jujuna tuossa? Voiko kiintolevyssa olla jokin toiminto että se on rajattu vain tuohon 8 gigaan, ja sitten pitäisi luoda uusi osio kaikelle muulle. Sellaista en kuitenkaan halua, vaan haluan c:n näyttävän minulle tuota lähemmäs 80 gb:n vapaata tilaa ja että kaikki tieto menisi sinne c:lle ja että niitä windowseja ei tarvitsisi valita konetta käynnistäessä kahdesta vaihtoehdosta? Olisko ketään järkijyrkiä auttamaan tähän ongelmaan?
Mitä jos laitat Windowsin asennuslevyn sisään ja asennat koko käyttöjärjestelmän uudelleen. Voit sen yhteydessä uudelleenosioida levysi haluamallasi tavalla ja samalla formatoida myös c: -aseman, ettei toista kummittelevaa käyttöjärjestelmää näy.
En tiedä oletko aiemmin asentanut XP:tä, mutta asennusmedialta kohdasta lisätietoja asennuksesta löytyy tarkat ohjeet miten tulee toimia tulosta kyseinen kohta myöhempää käyttöä varten.