Kovalevy/Raid0 ongelma (Ratkaistu)

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi markoolio1 24.09.2012.

  1. markoolio1

    markoolio1 Member

    Liittynyt:
    19.07.2012
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli ongelma on seuraavanlainen. Päivitin BIOSin uudempaan versioon ja samalla biosin asetukset luonnollisesti nollautuivat. Ennen ko. päivitystä minulla oli kaksi Kingstonin SSD-kiintolevyä raid0-konfiguraatiossa sekä yksi Seagaten terainen kovo. Nyt en enää millään saa ssd:itä raid:iin niin, että tuo terainen kovo olisi käytössä. Miten saan kaiken ennalleen?

    Mihin SATA-paikkoihin tuon kovon ja noiden kingstonien tulee olla kytkettyinä? Entä mitä pitää säätää biosista ja mitä tuolta raid utilitysta, jotta kingstonit pelaavat raidissa ja seagaten kovo erikseen? Kaikenkattavaa vastausta odotellessa :)

    Ps.
    Emolevyni on Asuksen Sabertooth 990FX.
     
  2.  
  3. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Moro,

    Sata Configurationista vaan kaikista porteista RAID päälle.
    Eli: Sata port1-port4 [RAID], Sata port5-port6 [RAID]

    Nyt jos kaikki asemasi on emon päätyporteissa ja kovosi oli alunperin AHCI asetuksin kaiken pitäisi toimia ok, välittämättä mihin porteihin nuo kytket(alkuperäsellä portilla ei ole väliä).

    Muta jos jostainsyystä kovosi tarvii IDE.n niin joko pistät kovon portteihin 5 tai 6 ja kytketsen IDE.hen tai laitatsen ASmedian ohjaamaan portiin(en suosittele, tarkoitettu lähinnä optiselle asemalle) ja varmistat BIOS.sta sen asetuksien olevan IDE. Täsää mun emossa se on "onboard device configurations" alla.
     
  4. markoolio1

    markoolio1 Member

    Liittynyt:
    19.07.2012
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tein niin kuin neuvoit, mutta nyt ongelmaksi muodostuu se että kun kaikki SATA-portit ovat raidissa, windows 7:n asennusikkuna herjaa, että tarvittavat laiteohjelmistot puuttuvat. Tämän vuoksi en saa asennettua windowsia. Voiko tämä johtua siitä, että myös levyasema on kytketty SATA-porttiin ja se ei tuon raid-asetuksen takia toimi oikein?
     
  5. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    RAID.n alla kaikki ei RAID.hin valitut asemat toimii AHCI.na joten sillä ei pitäisi olla merkitystä.

    Selvennys: Onko kyse Windows 7 ensi asennuksesta?
    -jos on, ota Windowsin asennus dvd pois asemasta ja asenna emolevyn mukanatullut ajuri cd sisään.

    Etsi sieltä ajurit AMD AHCI/RAID ohjaimelle huomaa x84 =32Bit Windows ja x64 taas 64 bittinen.

    Kun windowssin asennus on saanut ladattua oikeat ajurit ja löytänyt RAID asemasi, palauta Windows asennus lätty sisään ja jatka asennusta normaalisti.

    -jos kyse ei ole WIN7 asennuksesta niin otappa kuva ko. ilmoituksesta.
    ja linkaa se tänne.
     
  6. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Oliko siihen biossin päivitykseen jokin erityinen syy??
     
  7. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Muistaakseni ainakin ROG emon BIOS.n päivitys päivittää Raid ohjaimen(Vihdoin) uudempaan, jonka ansiosta saa tehoa ihan kivasti lisää kun voi määrätä mikä tekee mitä.

    Luultavasti sama päivitys, kun sama ohjain.
     
    Viimeksi muokattu: 26.09.2012
  8. markoolio1

    markoolio1 Member

    Liittynyt:
    19.07.2012
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelma on korjattu pitkän väännön jälkeen.

    Legacy ROM -asetus muutettu UEFI Driveriksi -> RAID utilitystä LD-asetus 2x SSD RAID 0 -> windows 7 tulille ja ajurit tikulta rautaan -> asennus loppuun -> seagatelta DiscWizardilla HDD levy optiseksi asemaksi.

    Kiitos kaikille avusta! :)
     

Jaa tämä sivu