Probleema seuraavanlainen: Purin LACIE 1TB ulkoisen kovon ja ajattelin laittaa sen sisällä olevat 500GB kovot pöytäkoneeseen. Widows kyllä löytää toisen kovalevyn ja uhkailee että se pitäisi alustaa. AIDA64 ja BIOS sensijaan näkee molemmat kovot. BIOSissa kokeilin RAID toimintoa joka antaa winukan käynnistyksessä BSOD ja kaatuu. Molemmat kovalevyt on ilmeisesti olleet jonkinlaisessa RAID tilassa kun ovat olleet ulkoisessa kiintolevykotelossa kiinni. Miten saa winukan tunnistamaan nämä kaksi 500GB levyä 1TB levynä? RAID hommeleista en ymmärrä yhtikäs mitään joten hankala kuvailla paremmin tätä ongelmaa. Kovot: ST3500820AS (500 GB, 7200 RPM, SATA-II) ST3500820AS (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
Tossa kotelossa on varmaan ohjain pistäny levyt JBOD-tilaan. Oliko levyillä tietoo jota haluisit säästää? Jos ei oo, formatoi molemmat ja pistä JBOD RAID. Tarviit tietty tuen emon piirisarjalta tai jonkun muun RAID ohjaimen ellet haluu pistää softaraidia, en suosittelis sitä.
Sepä tässä se hankaluus taitaa ollakkin kun kovoilla on abaut 700gigaa roinaa mikä pitäis säästää. Mitenkäs tuo JBOD tila käytännössä hoituu? Emolevy on Asrock Z68 Pro3, ainakin BIOSIsta löytyy RAID vaihtoehto samassa kohtaa missä voi valita ide ahci.
Aattelin tossa edellisessä et tiedot voi hävittää, unohda noi tekstit. Minkä takia et kopannu niitä talteen ennenku purit boksauksen? Hommasit itelles hitosti vaikeuksii. Tsekkasin googlella, ton emon piirisarja ei taida tukee JBOD:ta Ekana yrittäsin selvittää mikä RAID ohjain tossa ulkosessa kovossa oli. Sit hankkisin samanlaisen lisäkortilla (sellanen RAID kortti jossa on sama piiri) ja yrittäsin saada JBOD:n kautta noi kovot näkyyn oikein.
Vielähän ei ole mitään peruuttamatonta tapahtunut koska nuo kovot pelaa ulkoisessa kotelossaan yhä ihan normaalisti. Lähinnä pöytätilan säästämiseksi ajattelin noita kovoja koneen sisään. Kovalevyjen hinnatkin on nyt niin huimat ettei viitsisi uusia hankkia. Siis joku lisäkortti voisi ratkaista ropleeman? Tuommonen kortti on siinä ulkoisessa kotelossa.