Kotelonvaihto

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Boss93 03.03.2012.

  1. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Heips. Tuossa äskettäin vaihdoin koteloa, ja tällä hetkellä kaikki toimiikin, mutta aivan uteliaisuuttani tyydyttääkseni kysyn mistä eräs kotelonvaihdon yhteydessä ilmennyt tapahtuma johtui. Eli siis! Vaihdoin kotelon kytkin kaikki johdot yms. Emoon kuten kuuluikin, mutta ei suostunut boottaamaan edes POSTista lävite. Noh tämän foorumin ansiosta viisastuneena päätin resetoida Cmosin. Cmos resetoitu, mutta kone ei edelleenkään inahtanut. Noh sitten ajattelin, että josko ongelmia olisikin koneeseen kytketyissä laitteissa. Otin siis muistit pois aivan ensimmäiseksi ja koitin startata. Noh eipä kone tietenkään toimi ilman rammia joten sain Sys speakkerista virheilmoitusta. Pistin siis muistit takaisin ja kokeilin käynnistää ja konehan hörähti iloisesti työpöydälle asti. Eli siis kysymys tiivistettynä: Miksi Rammin poisto ja takaisinasennus auttoi? Itse veikkaan, että bios jotenkin säilyttää tietojaan rammissa, mutten ole aivan varma.
     
    Viimeksi muokattu: 03.03.2012
  2.  
  3. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Kysymyksessä on yksinkertainen ja usein sattuva "moka" konetta kasatessa. Eli joku muisteista ei ole ollut painettuna täysin pohjaan asti jolloin se on aiheuttanut sen että kone ei ole käynnistynyt.

     
    Viimeksi muokattu: 03.03.2012
  4. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Mahdollista tämäkin vaikkakin en ottanut muisteja siirron ajaksi pois, mutta ovathan nuo voineet siirron aiheuttamasta värinästä irrotakkin.
     
  5. Robustus

    Robustus Regular member

    Liittynyt:
    30.01.2011
    Viestejä:
    792
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muistikammat eivät ole mikään pysyvä säilö, vaan niistä katoaa kaikki tieto sillä sekunnilla, kun virta sammutetaan. CMOS puolestaan on hieman RAMin kaltainen muistilaite, joka säilyttää koneen käynnistystiedot ynnä muut tärkeät tiedot, jotka se syöttää BIOSiin buuttihetkellä. Tietojen säilymisen siellä mahdollistaa se pieni patteri, joka aina välillä otetaan pois, kun CMOSia resetoidaan. Resetoinnissa buuttitiedot ym. palautetaan koneen esiasetusten mukaisiksi.

    Luultavasti muistikampasi ovat olleet löyhästi kiinni, ja kun ne irrotuksen jälkeen asetit takaisin, niin ongelma katosi. Tai ehkä jossain oli pieni oikonen emon ja kotelon välillä.

    Tai sitten iäkkäähköt komponenttisi olivat niin järkyttyneitä siitä, etteivät joutuneetkaan kaatopaikalle vaan uuteen koteloon, että ne menettivät tilapäisesti toimintakykynsä. ;o)
     
  6. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Okei nää on ihan hyviä teorioita kaikki! =D pidetään näistä kiinni ja jatketaan elämäämme kun kone kummiski toimii ^^ Kiitoksia teille
     

Jaa tämä sivu