Koriseva ääni tietokoneessa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Samaya 13.08.2013.

  1. Samaya

    Samaya Member

    Liittynyt:
    08.01.2013
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    Kyseessä on uudehko, itsekasattu pöytäkone. Ensimmäisillä käynnistyskerroilla se toimi ihan hiljaa, mutta nyt varsinkin käynnistettäessä alkaa kuulua ääntä. Se kuulostaa hitaasti pyörivältä tuulettimelta/joltain muulta, joka aina tietyssä vaiheessa kiertoa raapii jotain. Kun painaa kotelon seinää, ääntä ei kuulu. Ja se tuntuisi kuuluvan yläosasta, levyaseman kohdalta, mutta en ole varma. Ääninäyte. (kannattaa pistää kaiuttimet kovalle, ei kuulu muuten)

    Mikähän siellä pitää ääntä?
     
  2.  
  3. Whatta Heck

    Whatta Heck Senior member

    Liittynyt:
    16.09.2011
    Viestejä:
    10,263
    Kiitokset:
    1,293
    Pisteet:
    243
    Otappa koneen sivupeltiä auki ja kuuntele / kattele tarkemmin. Ettei joku johto ottaisi kiinni tuulettimeen.
     
  4. PalleTheBoy

    PalleTheBoy Active member

    Liittynyt:
    22.03.2012
    Viestejä:
    1,020
    Kiitokset:
    37
    Pisteet:
    58
    Ihan normaalille resonoimiselle kuulostais, kerran koteloa painamalla hiljenee. Syynä todennäköisesti kiintolevy. Millainen koppa on kokoonpanossa?
     
  5. Samaya

    Samaya Member

    Liittynyt:
    08.01.2013
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
  6. Lerppu86

    Lerppu86 Active member

    Liittynyt:
    07.01.2008
    Viestejä:
    3,489
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    68
    Huonompi laatuiset flektit saattaa elää akselin pituus suunnassa. Jos ääni lähtee tuulettimesta niin se selviää kun kevyesti painaa tuulettimen roottorista sen pyöriessä, jos ääni katoaa niin asia on sillä selvä.

    Kovon äänen yleensä tunnistaa ja äänen kyllä erottaa flekteistä helposti. Joskus kotelon pellitkin voivat alkaa resonoimaan mutta en usko että tuo zalman niin huonolaatuinen olisi ettäkö siitä ääni pääsisi.
     
  7. Samaya

    Samaya Member

    Liittynyt:
    08.01.2013
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    Järjestelin johtoja koneen sisällä, eikä ääntä enää kuulu. Tuulettimen ja kotelon väliin oli jäänyt johto, jonka uskon aiheuttaneen äänen. Kiitos vastauksista!
     

Jaa tämä sivu