elikkäs olen kokoilemassa ekaa konettani ja tarkistelen vielä että tässä on käikki mitä tarttee. http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3994/antec_sonata_iii_500 http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3225/asus_m2n-sli_deluxe_ailifestyle_series http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3747/seagate_barracuda_7200.10_st380815as http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3446/kingston_hyperx_1gb_1066mhz http://www.tietokoneopas.com/tr/cddvd-asemat/ http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/3577/amd_athlon_64_x2_5000+_g2,_65_w_ juu ja sitten tota tarttis täys win 7 home premium ei upgrade. Edit:en siis ole huippukonetta kokoomassa vaan mahd halpaa ja tämmönen näyttis viälä http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/6501/asus_radeon_hd_3450_512mb
Vanha prosessori. Jos välttämättä haluat 5000+ kiven osta uudella 45nm tekniikalla oleva 2,2GHz versio. Siitä voit avata ytimet sopivalla emolla ja saat sen 4-ydin prosessoriksi.
Suunnilleen samaan hintaluokkaan saa laadukkaamman Corsairin 450W tai Cougarin 400W virtalähteen ja Antecin Three Hundred-kotelon. Edit: Ja CD/DVD-asema on kallis. Osta vaikka Samsungin asema.
niin juu jos samaan hintaluokkaan löytyy tehokkaampi niin sitten mulle käy kaikki osien vaihdot mutta hinta ei sais nousta yli550€
Jotain koitin kasailla... Osat on Jimmspc-storesta, kun olen kauppaa tottunut käyttämään. Hintavertailun voi tehdä vaikka Lapstoren kanssa. Parannusehdotuksia? Edit: Prossu on ehkä vähän yläkanttiin, mutta mahtuu kuitenkin jotenkin budjettiin.
joo no ajattelin että se 550 olis ehdoton maksimi mutta kiitos vaan kokoilen näistä jotain ja ennen kun ostan osat pistän ne vielä hyväksyttäväksi tähän topicciin. mutta kannattaisko ostaa ton win 7 tilalle vaikka win xp pro
On seiska huomattavasti enemmän "tätä päivää" ja jos käyttiksessä haluaa säästää, voi harkita esim. ilmaista Ubuntua. Tosta mun paketista saa monesta paikkaa tarvittaessa pois, jos liian kalliilta vaikuttaa.
juu käytän itte ubuntua kokoajan mutta tämä ihminen on käyttänyt 95 ja xp että silleen ja alkaa olemaan siinä iässä ettei linuxia aleta opettelenmaan
muutes ei missään enää myydä korppuasemaa? tähän koneeseen saattas tulla tarpeelliseks eli pitääkö semmonen ettii kirpparilta? ja mitä pitää tietää semmosen asentamisesta? sitten ei oo emoja joissa olis vielä mukana vanha printteriportti?
Emoissa on portit vanhoille printtereille, mutta adapterity on ostettava jotta voit kytkeä ne emoon. Tässä setti jossa ei ole näytönohjainta, mutta sellanen tarvittaessa esim HD4650 48e tai HD5450 56e ja HD5670 82e. Korppuasema Jimms-PC storessa alk. 7e. Itselläni löytyy USB korppuasema jonka saa siis tarvittaessa usb väylään. Eli sellaisiakin saa jostain. Prosessorille vaihtoehtona Phenom II X2 555BE tai 550BE jonka saa joskus tarvittaessa 4X. Hintaa sellanen 99e.
Jos ei se hirveästi pelaile, niin joku emo missä on intergroitu näytönohjain, vois olla hyvä vaihtoehto. Esim. http://www.jimmspc.fi/tuote/M4A785D-M-PRO?t=false
Tollasen sain nyt sit verkkokaupasta kasaan. Tuossa mentiin lähinnä saatavuuden mukaan. Kaikissa saatavuus oli HETI. Emossa siis on intergroitu HD4200-näytönohjain. Jos kaverisi vaikkapa tulevaisuudessa innostuu pelaamaan, aina voi uuden ostaa.