koneeni ei tue tätä RAMmia?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ruffrdr 13.12.2011.

  1. ruffrdr

    ruffrdr Guest

    muisti: verkkokauppa.com/fi/product/21632/cjnxg

    mylly: imageshack.us/f/713/konev.jpg/

    Olen kokeillut muistia myös yksinään jokaiseen neljään eri slottiin ja ei käynnisty, vaan jää jurraamaan (virtalähde käynnistyy vaan?). Katselin niin prossu ja emo tukee kyseistä muistia mutta missä voisi vielä olla ongelma? Itsellä ei tule mieleen.

    Hauskaa tässä on vielä se, että tämä on toinen kyseinen kampa kun luulin aiemman olevan rikki ja lähetin sen vaihtoon. Tämä uusi vaihdettu kampakaan ei toimi.

    Koneessa kiinni oleva muisti on merkiltään Elite Team.

    Missä voisi olla vika?
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 13.12.2011
  2.  
  3. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko se muisti ollut varmasti pohjassa ja ne ram klipsit lukittuna, voi myös olla mahdollista että kone ei jostain syystä vaan hyväksy tota muisti merkkiä tai sitten sekin on rikki.
     
  4. Make_72

    Make_72 Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,666
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    jos kampa on kunnolla kiinni ja varmasti ehjä niin ainoo mikä tulis mieleen niin voisit kokeilla resetoida biossin ottamalla emolevyn patterin hetkeksi pois samalla kun laitat sen uuden kamman kiinni.(huomioi että silloin joudut menemään ekana biossiin laittamaan kellon ja bootti järjestyksen kuntoon)
     
  5. ruffrdr

    ruffrdr Guest

    Kampa on ollut varmasti pohjassa ja klipsit kiinni. Tuo biossin resetoiminen tuntuu taas siltä että tapan lopullisesti tämän koneeni, mut pitää kai yrittää ku muitakaan vaihtoehtoja ei ole. Luulis, että Kingstonin kammat menee tähän koneeseen.
    Pitääpä alkaa säätää...
     
  6. Make_72

    Make_72 Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,666
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Tuskinpa sentään :D ,katsot siitä ensimmäisen mustan ikkunan alareunasta millä näppäimellä pääset biossiin ja siinä ekalla välilehdellä on ajan asetus ja boot välilehdeltä laitat sen kovalevyn ensimmäiseksi,tallennat asetukset F10 näppäimellä.
     

Jaa tämä sivu