Pari päivää sitten, koneen suorituskyky laski huomattavasti. Ennen kaikki pelit mitä tällä kokoonpanolla on pelattu toimivat hyvin siinä vähintaan 60fps, mutta nyt esim. League of legendsiä pelatessa, fps on suurimman osan ajasta slle 30. Lämmöt ovat aivan normaalit, yksikään osa ei ollut huomattavasti yli 50 asteen. Pelien asetukset pysyneet samoina, ja ongelma on kaikissa peleissä. Voisiko kyseessä olla joku viirus tai vastaava? Ja tosiaan koneen tehoista tuskin on kiinni, koska pelit toimivat ongelmitta vielä viikko sitten.
Mikäs kokoonpano on kyseessä. Oireista päätellen on vaikea sanoa mitään, mutta itselleni tuli ensimmäiseksi mieleen se, että virtalähteesi saattaa olla hajoamassa, jolloin se ei anna prossulle yms. tarpeeksi virtaa ja prossu laskee kellotaajuutta -> suorituskyky laskee. Tai kyseessä voi olla virus tai sitten kovalevylläsi ei ole tarpeeksi vapaata tilaa (väh. 10%)
Eli siis kannattaa tarkistaa kone viruksien varalta ja tarkistaa, että ensisijaisella kovalevyllä on vähintään 10% vapaata tilaa
Koneessa on: Radeon HD4650 Pentium E5300 2,6ghz 6b ramia 300W poweri Vähän kehnohan tuo on mutta tammikuussa on tarkoitus päivittää uuteen, ja vaikka aika heikko kone onkin niin silti pelit toimivat enne hyvin. Ajan nyt kuitenkin nuo virustarkistuksen ja malwarebytesin ensin.
Päivitä näyttiksen ajurit. Ja virtalähde voi olla yksi syypää tehojen puuttumiseen. Suosittelisin ostamaan uuden virtalähteen nyt aluksi (XFX)