Kun nyt alkaa valitettavasti käymään kone vanhaksi ja osa peleistä takkuaa jo nykyään, olisi aiheessa pientä päivitystä. Hintahaarukka olisi n. 400 euroa joten toivoisin hivenen neuvoja. Nykyinen kokoonpano: Prossu: C2D e8500 (3,16 ghz) Näytönohjain: HD 4850 Muisti: 4GB RAM emo: P5QL-E (ASUS S775 IP43) Virtalähde: 500 w (meneekö vaihtoon?) Tavoitteena olisi saada siis tuleva BF3 pyörimään mukavasti.
Se on sama onko virtalähde 400w, 500w, 600w tai vaikka 700w mikäli emme tiedä mallia. Virtalähteitä kun on pommeja sekä muita kiinalaista halpatuotantoa johon lätkästään X wattia kylkeen. Eli mikä on valmistaja sekä malli ? BATTLEFIELD 3 Minimum System Requirements Processor: Dual Core Memory: 2 GB Hard Drive: 15 GB for Digital Version, 10 GB for Disc Version Video Memory: 256 MB Sound Card: DirectX Compatible DirectX: 10 Keyboard and Mouse DVD Rom Drive Recommended System Requirements Processor: Quadcore Processor Memory: 4 GB Hard Drive: 15 GB for Digital Version, 10 GB for Disc Version Video Memory: 512 MB Sound Card: DirectX Compatible DirectX: 11 Keyboard and Mouse DVD Rom Drive
Sulla käynyt säkä, taitaa olla EarthWatts joka on ihan suhtkoht ok kamaa. 80+ hyötysuhdanne ja muutenkin "ei niin skeida" virtalähde. Ei sitä tarvitse vaihtaa, ihan hyvin jaksanee. Muistia on 4Gt, riittää hyvin. Ei tarvitse lisätä. Näytönohjainta voisin harkita. Ehkä jokin GTX460 voisi olla tuohon jees, joku Radeon 6870 aivan maksimi. En näe järkeä hommata GTX560 tai Radeon 6950 näyttistä tuon prossun kanssa, joka tekee siinä vaiheessa pullonkaulan. Joku GTX460 tai 6850 vois olla ihan pätevä ostos. Löytyykö mikä kovalevy muuten ? Samsungin 1TB 7200rpm kovo on siitä jees, että sille löytyy varmasti käyttöä myöhemminkin, jos hankit uutta kokoonpanoa. Tässä vielä oma ehdotus, jos koko 400e halutaan käyttää: Noilla osilla saat jo pätevämmän pelikoneen. *edit* Tuo muistipalikka mukana siksi, että emon vaihdon myötä vanha muistisi ei käy uuteen. Sulla taitaa olla DDR2 muistia (?) kun taas tämä emo käyttää DDR3 mallia. Kuitenkin, tuossa emossa on paljon päivitysvaraa. Uusia prossuja ilmestyy, muistia voi helposti ostaa toisen samanlaisen rinnalle jne.
Kovona toimii WD CAVIAR 500GB SATA2 7200RPM. Katselin tuota ehdottomaasi 1 TB:n kovoa ja hinta ei ole todellakaan paha. Jos tämän nykyisen vaihtaminen tuohon Samsungiin on jollain tavalla järkevää, voisin sen hyvinkin ostoksiin lisätä, sillä tuo 50 euron ylitys ei hirveästi itseäni haittaa. Tuo ehdottamasi kokoonpano näyttää muutenkin aika lailla erinomaiselta, juuri siltä suunnalta jota tässä tällä hetkellä haen.
Jep, kiitoksia jos löysin pätevät osat. Samsungiin vaihtamisessa saat ensisijaisesti 500Gt enemmän tilaa. Samsung on nopeampi, mutta kuinka eron WD:hen näkee on taas toinen juttu. Periaatteessa, toinen 500Gb WD rinnalle ja raidiin olisi hyvä jos ne eivät maksaisi niin paljon. Tarkoitan vain, että 500Gt kovot maksavat edelleen helposti 30-40 euroa. Eri asia on, jos saat tyyliin 20e hinnalla niin sitten Raidia kannattaa harkita. Tällä hetkellä suosittelisin mielummin nuo listaamani osat, plus 1Tb 7200rpm samsung (jos koet että alkaa tila loppua kesken, tai saat 500Gt kovoa käytettyä esim. kakkoskoneessa)