1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Koneen mystinen kaatuminen osassa peleistä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi -Rusty 28.07.2012.

  1. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tervehdys

    Itsellä alkaa olla kikat ja konstit viimeistä piirtoa myöten loppu, enkä tahdo enää keksiä mikä voisi olla vikana. Kone kaatuilee osan peleistä kohdalla ihan muutamassa minuutissa, esimerkkipelejä ovat mm. Metro 2033 ja Crysis 2. Esim taas Mass Effect 3 ja Deus Ex 2 eivät kaada konetta. Koneen speksit ovat seuraavat:

    Windows 7 home 64bit
    Intel i7 2600k
    Club 3D GTX580
    8gb DDR3 1600mhz (2x4gb)
    Asus P8Z68-V LX
    Corsair 600w PSU
    Kotelo: Fractal R3, viidellä kotelotuulettimella.

    En ole kellottanut konetta ollenkaan. Ajurit on päivitetty. GPU:n lämpötila on pelin aikana noin 80c, idlessä noin 45c. Olen ajanut läpi Intelin Burn testin joka kertoo, että prossu on kunnossa. Myöskään 3DMark11 ei kaada konetta niinkuin ei myöskään FurMark tai MSI Kombustor. Olen nostanut näyttiksen voltteja MSI Afterburnerilla 50mv noin 5mv pykälillä, tuloksetta. Jonkinlaisen RAM muistitestin ajoin eikä sekään ilmoittanut minkäänlaisista virheistä. Itse kaatumistapahtuma tapahtuu muutamalla variantilla, joko ruudussa välähtää jokin random väri ja ruutu menee mustaksi ja kajareista jää kuulumaan jatkuvaa ääntä. Toinen optio on se, että ruutu vain menee mustaksi, ruutuun tulee DVI no signal viesti ja kaiuttimista jää kuulumaan pelin ääntä jonkin verran, ei keskusteluja tai vastaavia, pelkästään ns. taustaääniä.

    Grafiikoiden muuttaminen ei tuntunut vaikuttavan mitenkään vaikka esim. Crysis 2:ssa laskin grafiikat alhaisimmalle tasolle ja poistin DirectX 11:sta käytöstä. Saattaa olla sattumaa mutta kertaalleen pakotin MSI Afterburnerilla näyttiksen tuulettimen isommille kierrosnopeuksille jonka seurauksena peli ei kaatunut ihan niin nopeasti, vaan muutaman minuutin pidemmän ajan päästä. Mahdollisesti toki sattumaa.

    Olisiko jollakulla tällä sivustolla heittää ideaa siitä, mikä ihme voisi olla vialla? Itsellä ei vain tahdo enää tulla ajatuksia eikä ideoita.
     
    Viimeksi muokattu: 28.07.2012
  2.  
  3. Hugejorma

    Hugejorma Regular member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    128
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Luin useita viestejä kyseisestä aiheesta. Oli paljon samanlaisia ongelmia. Esim muron sivuilla oli vastaava tapaus ja vastaus löytyi:
    "nVidian Control Panelista power säätö "Prefer maximum performance". Ratkaisi itsellä kaatuiluongelman lopullisesti".
    Osalla oli myös bios-asetuksissa säätämistä.
    Btw... Asiasta rasiaan. Oletko miten hoitanut tuulettimien sijoittelun kotelossasi?
     
    Viimeksi muokattu: 28.07.2012
  4. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen säätänyt nvidian paneelista jos jonkinlaisia asetuksia tuloksetta. BIOS asetuksista en kauheasti säätämistä ole keksinyt mutta googlaamalla muiden ongelmia, olen muutamia säätöjä tehnyt tuloksetta. Tuulettimet on sijoitettu siten, että ns. uutta ilmaa tulee koteloon edestä ja alta, lämmintä ilmaa lähtee pois kotelon yläosasta. Kaksi päällä, yksi takana, kaikki 140mm. Kone on nostettu lattiantasosta pois eikä pölyä oikeastaan ole koneen sisälle päässyt.
     
  5. Peku

    Peku Active member

    Liittynyt:
    10.08.2010
    Viestejä:
    1,398
    Kiitokset:
    76
    Pisteet:
    58
    Kokkeilehan päivittää bios.
     
  6. donjonsa

    donjonsa Guest

    Itsellä sama poweri ja pätkii virtoja poikki, nettiä selatessa, primessä ei sammuile, eikä muussakaan testissä, kumma kyllä, ja nollailee biosiakin jotenkin joskus ,kun sammuu ja jää buuttaileen ruutu mustana, käynnistyy vasta kun painaa parikertaa virtanapista, powerit vaihtoon vai keksiikö joku viisaampi muuta?
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 29.07.2012
  7. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    BIOS on päivitetty uusimpaan versioon. Sain vinkin, että kannattaisi kokeilla integroidulla näyttiksellä niin mitenkäs, kannattaako näyttis irroitta kokeilun ajaksi tai disabloida jotenkin?
     
  8. blokki

    blokki Regular member

    Liittynyt:
    29.01.2011
    Viestejä:
    423
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Irti vaan ja sitten emon näyttöporttiin näytön piuha kiinni.
     
  9. jarza_

    jarza_ Regular member

    Liittynyt:
    30.04.2010
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onkos tapahtumienvalvonnassa mitään merkintää kaatumisen kohdalla?
     
  10. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Valitettavasti en kyllä osaa tapahtumienvalvonnasta erotella dataa joka kertoisi jotakin kaatumiseen liittyen. Kuulin toisenkin vinkin joka on sellainen, että Corsairin CX600 ei pysty puskemaan 12v linjaa kuin 40A, joka ei riittäisi GTX580:lle. Onko tällaisesta muilla havaintoja/tietoa?
     
  11. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    40A*12V = 480W. Konees ei taatusti syö niin paljoo.

    Tietty powerit voi olla pikkuviallisia.
     
  12. jarza_

    jarza_ Regular member

    Liittynyt:
    30.04.2010
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Valitse sieltä "mukautetut näkymät" ja "valvontatapahtumat". Pistä ylös kellonaika kun kaatuminen tapahtuu ja käytä sitä löytääksesi oikea ilmoitus. Jotain tälläistä olisi tarkoitus löytää

    "Viallisen sovelluksen nimi: MassEffect2.exe, versio: 1.2.1604.0, aikaleima: 0x4bd60ba2
    Viallisen moduulin nimi: MSVCR80.dll, versio: 8.0.50727.6195, aikaleima: 0x4dcddbf3"


    Josta tuo viallisen moduulin nimi voisi viitata ongelmaa esim.virustorjunta,joku ohjelma ym. Ei tällä silti välttämättä vika selviä vaikka johonkin viittaisikin.
     
  13. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pelkällä Integroidulla en pystynyt edes kokeilemaan pelejä koska ne herjasivat suoraan, että riittämätön ohjain. Tapahtumienvalvonnassa oikeastaan ainoa sopiva ilmoitus on Service control manager. Ei mitään sellaista virhettä/asiaa joka ainakaan meikäläiselle sanoisi mitään. Hardware eventsissä ei ole mitään ilmoituksia. Voiko poweri olla viallinen mutta silti pyörittää erilaisia testiohjelmia, kaatuen kuitenkin pelien alla?
     
  14. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tein pienen empiirisen testin. Asetin näyttiksen tuulettimen pyörimään 75% nopeudestaan ja asensin ulkopuolisen, omalla virranlähteellään olevan tuulettimen koneen viereen niin ainakaan kymmenen minuutin pelisession aikana ei kaatumista tapahtunut. Lämpiääkö jokin osa liikaa kenties?
     
  15. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Jatka testaamista. Toi kuulostaa mahdolliselta. Emoilla varsinki on usein kuumia komponentteja joille ei pistetä jäähyä. Esim prossun virransyötölle on nykysin siili, aiemmin ei ollu ja hiton kuumana kävi. Ite pistin tuularin sille kohtaa, autto se vähän.
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2012
  16. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Voisiko olla niin, että pelin pelaaminen (esim Crysis 2) kuluttaa enemmän sähköä ja tehoa kuin grafiikkatestiohjelman ajaminen? Koska tosiaan yksikään grafiikan testiohjelmista ei ole kaatanut konetta kertaakaan.
     
  17. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Graffatestisofta ei välttämättä kuormita prossua yhtään. Crysis 2 kuormittaa.
     
  18. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Oolrait, kiitosta tiedosta. Alkaa itselläni olla vahva epäilys, että kaatuilu voisi johtua riittämättömästä virtalähteestä sillä laskettuani Crysis 2:ssa resoluution minimiin sekä grafiikka-asetukset, ei kaatumista tapahtunut. Tai sitten tapahtuu jokin muu virhe mutta tämä nyt päällimmäisenä on itselläni mielessä.
     
  19. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Eipä toi poweri mikään laadukas oo. Siinä vois olla vika.
     
  20. -Rusty

    -Rusty Member

    Liittynyt:
    28.07.2012
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jees, suuret kiitokset kaikille avusta, sain tiedon että kone otetaan takuuhuoltoon vastaan jossa selvitellään ongelmaa joten tämä päänvaivaa siirtyy seuraaville hartioille.
     

Jaa tämä sivu