alkaa ideat loppua, joten voisko täältä joku auttaa ongelmassani? - Eli tuossa ~kuukausi sitten formatoin koneen pitkästä aikaa ja päätin kokeilla kehujen jälkiseurauksena windows 7 käyttistä (ultimate 64-bit). Asennettuani kaikki tarpeelliset koneeseen, päätin kokeilla miten kone toimii pelatessa. Päätin ensimäisenä kokeilla miten CS 1.6 toimii, mutta ennen servulle pääsyä alkoi ilmetä ongelmia, kone ei totellut komentoja eikä windowsiin päässyt, joten boottasin koneen raakasti reset napista. Koitin asentaa ajureita uudelleen, mutta ongelmat ei hävinny. Muutama viikko edellisestä formatoinnista päätin formatoida uudestaan koneen. Tällä kertaa asensin Windows Vista Home Basic 32-bit:sen. Asennettua uudestaan kaikki päätin kokeilla uudestaan edellä mainutta peliä. Ongelma näytti ratkeavan, mutta ongelma ratkesikin osittain, tällä kertaa pelita ainoastaan jämähtävät, mutta kone vain silloin tällöin (tällä hetkellä 7 päivää ilman koneen jämähtämistä). Samat ongelmat ilmenevät muissakin peleissä. Osaisko joku kertoa mikä mättää? Johtuuko wintoosasta vai jostakin muusta?
Latasin ohjelmat ja tuossa on HW Monitorin tulokset, kun ajoin prime95 ohjelmaa 10min mikään ei kaatunut, joten ei lämmöissä pitäis olla häikkää?
Ootko kokeillu ajaa sitä vaikkapa XP modessa..? exe filu -> hiiren oikee ja ominaisuudet -> yhteensopivuus..
Näytönohjaimen lämmot on erittäin korkeat jos levossa on. Oman 4850 saan lämpeämään ihan perus coolerilla levossa 34 ja rasituksessa 50-63. Primehän teestaa vain prossua ja muisteja? Ei näyttistä.
hmmm.. Ajettuani Furmarkin, lämmöt nousi ~110 asteeseen, jonka jälkeen kone sammui ja prosessorin tuuletin lakkasi toimimasta. Miten noita näyttiksen lämpöjä sais laskettua, koska nuo lämmöt on ollut aina samat näyttiksien asennuksesta lähtien? Vai olisiko järkevintä lähettää huoltoon, koska takuutakin on vielä jäljellä? E: Tuuletin toimi taas, kun annoin olla vähän aikaa virrat pois koneesta kokonaan. (koneen takana on/off kytkin)
Onko siellä näyttikses kenties pölyä? Meinaan noi sun lämmöt on järkyttävät.. Ajurit ok? ei ois uus asia ku ajurit kyrväyttelis näyttiksiä ;P Takuusee itse laittasin sun tilanteessa..
Laitoin tuulettimen nopeudeks 100% ja täl hetkellä CCC:n mittarin mukaan lämmöt on alle 80 asetetta ja laskee viel. Oisko hyvä seurata mihin ne laskee ja sen jälkeen kokeilla rasitustestillä, et paljo nostaa lämpöjä? E: Tuossa tämän hetkiset arvot
Koppana on Antec Sonata III Silent ATX-kotelo (500W). Oisko hyvä jos laittaa koneen kylkeen yhen ison tuulettimen puhaltaan ulos ja esim eteen sisään imevä tuuletin?
Mulla on takana yks joka puhaltaa ulos lämmintä. Mihin kohtaan sais laitettua tuossa kotelossa eteen?
Elikkä se ongelma et pelit/kone tilttaa johtuu siitä, että näyttiksen lämmöt liian korkeat, vaikka olleet aina tommoset ensiasennuksesta lähtien... Windows XP:llä toimi kuitenki kaikki normaalisti
Mulla on kans ongelmia tuon koneen tilttailemisen kanssa. Pelatessa kone kaatuu melko usein (Tänään parissa tunnissa 4 kertaa) ja joskus kaatuu jopa silloin kun katson leffaa tjms. Oisko kiintolevy menossa rikki? Tein Seagate ohjelmalla sen muistitestin, mutta kone kaatuu joka kerta, eikä anna ajaa kiintolevyn tarkastusta loppuun, ulkoisen sen kyllä tarkistaa.
Sanon vielä tähän et itellä oli sillee et vedin Furmarkin, 3minuutissa yli 90c. (näyttis on GeForce 9600GT) Putsasin aika vähän sitä imurilla, 5minuutissa 72c... kiva ero. Ja nyt idlessä alle 50c kun ennen putsausta 60c.
Nyt alkaa lähteä järki: - formatoin koneen taas ja päätin kokeilla xp:tä, MUTTA tällä kertaa koneessa hädintuskin toimii mikään!? Netti toimii satunnaisesti (mokkula), välillä kone ei vastaa, näyttöön ei välillä tule mitään. Oisko kannattavaa purkaa koko kone osiksi ja puhistaa koko kotelo sisältä ja osat puhistaa kokonaan, sekä kovalevy jollai normaalia formatointia järeämmällä ohjelmalla puhistaa/tyhjentää täysin? Voisko nämä kaikki johtua jostai viruksesta?