kone raksuttaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi masasd 28.09.2010.

  1. masasd

    masasd Regular member

    Liittynyt:
    25.03.2010
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Just sain koneen ja se alko raksuttaa ihmeellisesti iha kuin tuuletin ois basana.
     
  2.  
  3. Kajtu

    Kajtu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2010
    Viestejä:
    2,080
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    48
    Et kehdannut tarkemmin mitään kertoa koneesta? Osat? onko johdot pois tuulettimien tieltä?
     
  4. jouten

    jouten Member

    Liittynyt:
    29.09.2010
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jos kone yhä toimii, niin joku sen tuulettimista voi olla sökö (laakerissa on klappia)tai tuulettimien lavat osuvat johonkin tietokoneen johdoista. Pyri poistamaan pölyt koneesta ja tarkista johtojen sijainti. Uusia prosessori tuulettimia on helppo löytää mutta näytönohjaimen tuulettimia joutuu vähän etsimään. Emolevyn piirisarjatuulettimien kanssa on vähän niin ja näin. Ainakaan sitä ei ole kovin helppo vaihtaa. www.only4pro.com myy erikoistuulettimia! Mikäli kone ei toimi, niin kovalevyhän se siellä ruksuttelee.

    Mikäli näin ikävästi on niin voi tulla tietojen palautus eteen. Sikäli mikäli levyllä sattuu olemaan jotain tärkeetä. Ihan sitten vinkiksi, että älä sitten vaan vie levyäsi sellaiseen firmaan jonka nimi on Gelkin TMI voi myös esiintyä nimellä Dataprey. Firma on täyttä huijausta. Valehtelevat törkeästi nettisivuillaan ja puhelimessa ja eivät osaa edes hommaansa.

    Oli miten oli mutta asialle kannattaa tehdä mahdollisimman pikaisesti jotain sillä kun naksahtelu itsestään loppuu (jos tuuletin) niin se tarkoittaa sitä, että tuuletin on pysähtynyt kokonaan ja sitten alkavat lämpö ongemat jotka voivat hajottaa koko koneesi!
     
  5. Pc_P

    Pc_P Regular member

    Liittynyt:
    28.07.2010
    Viestejä:
    2,517
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    48
    Luultavasti tuuletin raksuttaa,jos on kova ääni.



    Ei se kokokone hajoa luultavasti sammuu itsestään, jos lämmöt nousevat liikaa.
    Tässä on vähän liioiteltu, mutta suosittelen avamaan kopan ja takistamaan osat.
    Jos on joku firma koonnut, niin laita takuuseen.
     
    Viimeksi muokattu: 29.09.2010
  6. masasd

    masasd Regular member

    Liittynyt:
    25.03.2010
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ïhan uusi, 1 h vanha... Kotelo ATX maxcube amoris 6010 ja varmaan tuuletin hinkkaa johonkin. tarkistetaan. Siis etutuuletin kai rätisee.
     
  7. masasd

    masasd Regular member

    Liittynyt:
    25.03.2010
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Homman nimi oli se, että sata-johto osui näyttiksen kakkos tuulettimeen :D
     
  8. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Hyvä että löytyi.

    Yleensä kovalevyä kuvaillaan raksuttaa (lukupäät).
    Tuuletin vetää sen verran kierroksia ja useampi lapa, niin "räpätin" alkaa oleen sirinää, bassoimmillaan surinaa.

    Äänen kuvailu kunnolla helpottaa hahmottaan mistä meteli voi olla kotoisin.
    Nopeimmat kierrosäänet ujeltaa.
    ("Sana helinää")

    Eipä toi vaikeeta oo ollu vanhassa p4 lankussa, piirisarjan päälläkin kun oli siili, ja flekti siinä ruuveilla kiinni.
    4x4cm ja 5x5cm kokosina noita kaupasta löytyy.
    Onpa isompi semmonen tullu ruuvattua GForce 7600 näyttksen pyöreen kolon sijasta siihen 6x4cm siiliin killilleen.
     

Jaa tämä sivu