Eli, aihe kertookin jo lähes kaiken. Liki mikä tahansa peli (toistaiseksi vain CS1.6 ei kaaduta, oli pakko kokeilla) aiheuttaa koko järjestelmän kaatumisen. Ruudut pamahtaa täysin satunnaisiin väreihin. Virtalähteen tehot riittää varmasti (1000W), kone on kasattu alunperin siinä tarkoituksessa että tulisi toinenkin GeForce GTX280 nykyisen kaveriksi mutta eipä sitten rahat antaneet periksi. Yksi moinen meni ennen tietoaseman konkkaa takuuseen ja tuolloin tämä vaihdossa tullut on testattu toimivaksi. Mielenkiintoista on se, että kun tosiaan laitan jonkin pelin päälle ja näytöt pamahtaa värejä täyteen, katkaisen virrat pitämällä nappia pohjassa ja koneen käynnistettyä peli päälle uudestaan.. KONE EI KAADU OLLENKAAN. Tietoaseman konkurssista johtuen hävitin myös fiksuna ihmisenä kuitit joista nuo osat saisi selville.. Intel Q9550 prossu muistaakseni, 1000W virtalähde ja merkki ei ole tiedossa ja tuo Nvidian GeForce GTX280. Muuta tietoa ei sitten olekkaan.
Ota selvää merkistä, lukee powerin kyljessä. Laatu ratkasee. Roskavehkeessä ei auta vaikka olis 5000W.
Kuten sanottu, virtalähde on sen vuoksi 1000W että tarkoituksena oli tulla toinen GTX280 SLi:llä kylkiäisiksi.. Virtalähteessä ei ole ainakaan ilman irroittamista näkyvissä merkkiä mutta googlettelin antec 1000w power supply hakusanoilla ja olihan se sitten sama elikäs Antec TruePower Quattro 1000W. Poistelin tuossa näyttiksen ajurit ja ajoin CCleanerin läpi. Tarvittujen boottien jälkeen uusilla ajureilla ei ainakaan toistaiseksi kaatunut.. edit: Tässäpä vielä CPU-Z:n antamat osien tiedot http://img819.imageshack.us/img819/4848/osat.jpg
Poweri ei ole pommi. Ehkä vähän kaukaa haettu tää juttu. Kummiski, tsekkaa et se näyttiksen tuuletin pyörii kunnolla. Saattaa lähtee pyöriin samalla ku pistät virrat päälle toisen kerran.
Näyttiksen tuuletin pyörii, ensimmäisen kerran laitoin käyntiin tänään.. Nyt kokeilemaan kaatuuko enää eilisen ajurienvaihdon jälkeen. Tuttu eräässä tietokoneita huoltavassa ja myyvässä lafkassa hämmästeli eikä osannut sanoa sitten niin mitään.. Saas nähdä, voisi tehdä wintoosankin uudelleenasennus hyvää mutta tuskin korjaa ongelmaa. edit: Juu, samaa tekee edelleen. Ei voi ymmärtää