Kone kaatuilee, mikähän mahtaa olla?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ernesti1 31.03.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. ernesti1

    ernesti1 Member

    Liittynyt:
    31.03.2010
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Vaihdoin pari päivää sitten koneeseen uuden prossun E8400 vanhan (E7400) tilalle.

    Kone on nyt kaatunut mystisesti muutaman kerran parin päivän aikana. Ekan kerran eilen, kone pyöri hyvin aamu 10 jonnekkin 21 kunnes kone kaatui, näytössä vilahti bluescreeni ehkä noin kahden sekunnin ajan, ei toivoakaan keretä lukemaan mikä oli ongelmana. Kone buuttasi sen jälkeen, windows ilmoitti että kohtasi vakavan virheen mutta ei suostunut syytä ilmoittamaan. Tänään sitten kone kaatui muutaman tunnin päällä olon jälkeen ilman bluescreeniä, taas buuttasi itsestään, ja taas sama ilmoitus "vakava virhe plää plää" mutta ei taaskaan syytä. No jatkoin koeen käyttöä koko päivän illalla sitten taas eilinen ongelma bluescreenin kautta bootaten. Lisäksi photari kaatui tänään muutaman kerran todella oudosti, kesken kaiken, ilman syytä.

    Koneen kaatuessa erittäin kevyt työskentely ollut käynnissä, käytännössä ei mitään rasitusta, powerpoint ja selain auki.

    Lämmöt ei ole kyseessä cpu 22-27, yli 33 ei lämpene millään. emo 35-37. Jäähyt on siis kunnossa.

    Muistitesti ajettu, niissäkään ei mitään vikaa.

    Eli vika nyt on paikannettu lähes varmasti joko prossuun tai virtalähteeseen. Prossu vaikuttais todennäköisemmältä kun ongelmat ilmaantu sen myötä. Konetta on oo aikasemmin saanut kaatumaan win7 asentamisen jälkeen.

    Kokoonpano

    Asus P5Q-E
    Core 2 E8400
    Virtalähde Codegen Quiet 400W ATX

    lopuilla roippeilla nyt ei varmaan tän kanssa oo tekemistä.
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu