Ostin koneeni osina n. neljä kuukautta sitten. Kaikki sujui hyvin, kunnes eräänä yönä kuukauden onnellisen käytön jälkeen kone kaatui aivan yllättäen. Kuva jymähti näytölle, äänet katkesivat kuin seinään eikä kone reagoinut mitenkään. Jouduin sammuttamaan laitteen virtanappulasta ja kun yritin käynnistää sitä uudestaan, mitään ei tapahtunut alkupiippailuiden jälkeen. Kuva pysyi mustana eikä Windowsin ääniäkään tullut ulos. Käynnistin ja sammutin koneen pari-kolme kertaa, kunnes kuva palasi ja pääsin Windowsiiin jatkamaan tekemisiäni. Tästä meni noin pari viikkoa ongelman paluuseen. Siitä lähtien olen joutunut melkein päivittäin painimaan kaatuilun kanssa ja, pahoittelen kielenkäyttöäni, se alkaa käymään vitun ärsyttäväksi. Ensin kaatuilua tapahtui vain kerran viikossa, sitten pari kertaa viikossa, sitten kerran päivässä ja nyt jopa neljä kertaa päivässä. Kaatuilun syy on todella epäselvä, sillä se manifestoituu mitä ihmeellisimmissä tilanteissa. Annan muutaman esimerkin: - kytkin mikrofonin etupaneeliin kiinni - vaihdoin Firefoxissa selaimen välilehteä välilehteen, jossa pyöri HD-Youtube-video - liityin Counter-Strike-peliin ja painoin TABia nähdäkseni ketkä ovat paikalla - käynnistin musiikkisoittimen - kelasin dvd-elokuvaa - kirjoitin tätä tekstiä ensimmäistä kertaa Aluksi epäilin ylikuumenemista, vaikka koteloni onkin todella hyvin tuuletettu. Tarkistin lämmöt kaatumisen jälkeen, mutta ne olivat normaalit (15C-40C riippuen komponentista). Koneen käynnistymisen yhteydessä olen huomannut, että jos CD-DVD-aseman valo vilkkuu joko loputtomiin tai ei vilku ollenkaan, niin kone ei käynnisty Windowsiin asti. Jos se vilkkuu muutaman kerran, niin turvassa ollaan. Toinen mahdollinen vihje liittyy prosessorituulettimeen. SpeedFan näyttää todella ihmeellisiä tuloksia tuulettimen pyörimisnopeudelle (425999 RPM tai jotain yhtä älytöntä) ja jouduin kääntämään BIOSista pois CPU FAN ERROR -virheviestin, joka ilmestyi koneen käynnistyksen yhteydessä. Alla speksini, kysykää, jos olen jättänyt jotain oleellista pois. Kiitos jo etukäteen. Toivottavasti osaatte auttaa.
1.biossin päivitys. 2.ajurit ja ohjelmat päivitykseen,myös windows. joskus winukan uusiksi laittokin tehoaa. 3.joskus koneen purkaminen ja kasaaminen auttaa. 4.stressaa konetta,memtestillä jne,tarkkaile lämpöjä. 5.viruksia pöpöjä tahi maahisia,onko tarkistettu -> poistettu. noita nyt ainakin alkuun,jollei apu löydy,vika todnäk komponenteissä,luultavammin emossa,epäilisin konkkia.
Selvitä virtalähteen kunto, jos mahdollista kokeile toisella powerilla tuon tyyppiset häiriöt johtuu usein heikko tai viallisesta virtalähteestä.
Harmiksi ei ole toista virtalähdettä, jolla testata nykyisen toimivuutta. Unohdin alkupostauksessani mainita, että virtalähde on Antecin 550-wattinen ATX12V V2.3. kaleppo: 1. paneudun tähän illemmalla 2. en ymmärrä, miten windowsin kunto voisi vaikuttaa siihen, ettei kone tahdo käynnistyä, koska eihän siinä vaiheessa edes olla vielä windowsin alueella, vai kuinka? 3. tätä harkitsen, jos mikään muu ei auta. Etenkin huvittaisi vaihtaa Scythen tuuletin vakioon 4. tehty, lämmöt eivät kohonneet eikä kone kaatunut testien aikana, mutta puolisen tuntia sen jälkeen kylläkin 5. maahisia ei löydy