Kone hajos ja pitäis saada tiedot vanhalta levyltä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi benak 25.09.2012.

  1. benak

    benak Member

    Liittynyt:
    27.03.2007
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    PC hajos ja Vistan buuttaus ei edennyt crcdisk.sysistä eteenpäin, ei edes asennuslevyn kanssa. No uusi win7 läppäri kaupasta ja pelastamaan tietoja vanhalta levyltä usb-ata adapterilla. Vanhalla levyllä on kaksi osiota, adapterin kautta pystyy lukemaan toista osiota, mutta ei sitä missä on käyttis ja pelastamista odottavat dokumentit. Tiedostonhallinta kehoittaa formatoimaan halutun osion jotta se olis käytössä. Formatoiminen on huono ajatus pelastettavien tietojen kannalta.

    Olisko kellään vinkkiä miten pystyisin lukemaan tätä käyttisosiota?
     
  2.  
  3. Kuunmies

    Kuunmies Senior member

    Liittynyt:
    05.03.2010
    Viestejä:
    4,468
    Kiitokset:
    688
    Pisteet:
    143
    Live-linux cd:llä voisi päästä sisälle sinnekin osiolle. Ei ole kyllä tarkempaa kokemusta kyseisestä operaatiosta tarkemmin. Se on siis linux-järjestelmä joka pyörii suoraan levyltä.
     
  4. benak

    benak Member

    Liittynyt:
    27.03.2007
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tänks Kuunmies, oikein hyvä neuvo!! Tein Ubuntufoorumilta ladatusta imagesta live-cd:n ja homma hoitui kivuttomasti. Meinas hieman hikoiluttaa ne kaikki dokumentit, edellisestä backupista oli 4kk.
     

Jaa tämä sivu