kone ei käynnisty enää

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi pekkako 01.06.2012.

  1. pekkako

    pekkako Member

    Liittynyt:
    10.12.2011
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Morjesta vaan,

    elikkäs nyt kävi niinkin hassu tapahtuma, että KISSA tiputti ulkosen kovon lattialle, joka oli kiinni http://www.jimms.fi/tuote/0761345-08300-3 (Antec ATX-kotelo, Three Hundred Ultimate Gamer Case) tuon kotelon edessä olevassa usbissa. Kovo siis tippui ja sen johto irtosi usbista.
    Kirosin hetken aikaa kissaa, jonka jälkeen tökkäsin johdon takas usbiin kiinni. En tietenkään huomannut, että se usb-paikka oli vahginoittunut ja sehän sitten löi oikosulun(?) tai muuta ja sammutti koneen.
    Nyt se ei siis enää lähde käyntiin. Mitenköhän tätä lähtisi selvittämään, mitä se mahtoi rikkoa/saada sekaisin?

    Ps.

    Kissan voin syöttää susille jos se yhtään auttaa.
     
  2.  
  3. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,858
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Kokeile ensimäiseksi ottaa tuon etupaneelin USB-pistokkeen johto irti emolevystä ja kokeile toimiiko kone niin.
     
    Viimeksi muokattu: 01.06.2012
  4. pekkako

    pekkako Member

    Liittynyt:
    10.12.2011
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hävettää melkein, etten ite keksiny edes tuota koittaa. Eli siis lähti käyntiin (ja kissakin on edelleen elossa) kiitokset todella nopeasta avusta!
     
  5. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,858
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Hyvä, että kissan henki säästyi :)
    Liikkeestä josta ostit tuon voit kysellä varaosana uutta pistoketta, jos haluat sen toimivan jatkossa.
     

Jaa tämä sivu