Kiertäminen mikissä.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Make445 30.12.2010.

  1. Make445

    Make445 Member

    Liittynyt:
    13.08.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moro, en tienny mille alueelle kirjottaisin tämän joten päätin laittaa tänne.
    Eli ollaan kaverin kanssa käytetty skypeä (tällä hetkellä käytössä) ja monia muita ohjelmia kommunikoimiseen pelin aikana, molemmilla tuo fatality headsetti. Mulla kuuluu äänet hyvin, ei mitään ongelmia, mutta toinen osapuoli kuulee samat mitä mun kuulokkeissa kuuluu eli ääni kiertää mikin ja kuulokkeiden välillä ja sen takia se rätisee tällä kaverilla eikä saa mitään selvää, ja inhottavan kuuloinen. Eli osaisko joku sanoa että onko mulla joku pielessä asetuksissa vai mikä tässä mättää?
     
  2.  
  3. makkela

    makkela Regular member

    Liittynyt:
    09.06.2010
    Viestejä:
    111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    säädä sielt wintoosan asetuksista se. En nyt muista mistä päi sieltä mut sielt se löytyy.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Vanhassa lankapuhelimessakin tapahtui joskus, puhe kiertää kuulokkeeseen. Puhelimessa tuli sekunnin viiveellä oma ääni luurissa.
    Joku oikosulku-takaisinkytkentä keskuksessa.

    Mikki kiertää kaiuttimeen. Signaali vuotaa takaisinpäin.

    Ei tietääkseni kaiutin mikkiin. (Paitsi tietenkin bändilavalla, kun mikki on liian läheellä kaiutinta. skreeEEEEEEEK)

    Vahva veikkaus, että vika on särisevässä päässä, eli sun kaverilla.

    Joku ohjelmallinen "full-duplex", nauhoita myös kaiuttimiin menevä signaali, tjms. kytkentä asetusta winukassa tai skypessä voi olla, ehkä, mahdollisesti.

    Äänitysohjelmat, muut puheohjelmat testiin molemilla, kiertääkö muissa ohjelmissa oma puhe takaisin? Eli onko fyysinen signaalin vuoto, vika toisissa fatalityissä.
    Ja jos kaveri on tapaamismatkan päässä, niin vaihtakaa päittäin hetkesi ne fatalityt. Siirtyykö särinä sulle?
    Jos joo kumpaan vaan kyssäriin => ne fatalityt rikki.

    (Huom! osassa äänitysohjelmia on asetuksena, että äänitettävä kuuluu ulos kaiuttimista. Että sen soiton tai laulun kuulee. Se ei ole vikakiertoa. Tietyt äänitykset on vaikeeta tehdä "sokkona", Siksi toisto asetus. Silloin bändilava sääntö mikin etäisyyteen kaiuttimesta.)

    En paremmin osaa kommentoida.
     
    Viimeksi muokattu: 31.12.2010
  5. Make445

    Make445 Member

    Liittynyt:
    13.08.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kuulokkeet vaihdettu ja yhden päivän testauksen jälkeen särinä on edelleen samalla kaverilla. Eli onko ongelma nyt tässä päässä vai?
     
  6. makkela

    makkela Regular member

    Liittynyt:
    09.06.2010
    Viestejä:
    111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onkos kaverilla muitten kavereitten kanssa samoja ongelmia, että rätisee.
     
  7. Make445

    Make445 Member

    Liittynyt:
    13.08.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ei, eikä mullakaan oo muiden kanssa. Tämä tästä tekeekin hyvin mysteeristä.
     

Jaa tämä sivu