1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Keskusmuistin kellotaajuusongelma

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi gigguli 16.06.2012.

  1. gigguli

    gigguli Regular member

    Liittynyt:
    14.06.2009
    Viestejä:
    478
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkäs. Biosista saan nostettua keskusmuistin kellot 1600 megahertsiin, mutta Wintoosassa näkyy 800MHz. Katsoin parilla eri ohjelmalla ja samaa näyttää. Kuitenkin latencyt yms. sain vaihdettua ja ne näkyvät Windowsissa kuten biosissakin
    [​IMG]
    [​IMG]
    Emona toimii Asuksen Maximus IV GENE-Z/GEN3, bios on versio 3203 (yhden uudempi löytyy Asuksen sivuilta, mutta jos tällä biosilla saa toimimaan niin jes!). Tässä emolevyssähän on RoG-bios, sattaa olla hieman erilaiset napiskat, kuin normaalissa Asuuksen biosissa.
    Muisteina on jotkut G.Skillin Ripjawsit, prossuna 2500k ja käyttis W7 64bit

    Kellään mitään ideaa mikä nappula on vinossa vai pitäisikö päivittää bios ja koittaa sillä uudelleen?

    Kiits!
     
  2.  
  3. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,858
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Kyllä tuo on aivan oikein ja toimivat 1600MHz taajuudella. Nuo ohjelmat näyttävät aina vaan puolta todellisesta nopeudesta.
     
  4. gigguli

    gigguli Regular member

    Liittynyt:
    14.06.2009
    Viestejä:
    478
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Aivan no niimpä tietenkin :D Turhaan taas tätäkin pähkäilin. Kiitoksia :)
     
  5. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Ei. Markkinamiehet pistää todellisen nopeuden tuplaksi.
     

Jaa tämä sivu