1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Jännitesuojaus PC:lle..

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ric_91 19.09.2010.

  1. ric_91

    ric_91 Active member

    Liittynyt:
    09.09.2010
    Viestejä:
    1,166
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Tuli uusi kone vanhaan taloon, joten on alkanut mietityttämään se, tulisiko suojautua verkon jännitepiikkejä vastaan sekä ukkosta ym..

    Onko UPS-laite tähän tarkoitukseen soveltuva vai pärjäänkö halvemmalla suojauksella?
     
  2.  
  3. JustGamer

    JustGamer Regular member

    Liittynyt:
    02.06.2010
    Viestejä:
    4,757
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    UPS vaan kehiin, on se pieni summa siitä että mahdollisesti useamman tonnin kone menee rikki. Etuna myös se, että sähkökatkonkin aikana voi vahdata telkkua, pelata ja tehdä töitä.
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Pelkkään suojaukseen kaupungissa riittää yleensä ylijännitesuoja. UPSeja on eri tyyppisiä: halvimmat eivät suojaa konetta yhtään ylijännitesuojaa tehokkaammin, ns. on-line UPSit taas suojaavat hyvin lähes kaikelta, paitsi ihan lähelle iskevältä salamalta, johon ei auta oikein mikään. Kaikki UPSit toki mahdollistavat koneen käytön lyhyen sähkökatkon aikana ja voivat esim. estää kiintolevyn sekoamisen äkillisen sähkökatkon sattuessa.

    Pitkä ketju aiempaa ylijännitesuojaus- ja UPS-keskustelua:
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/356895
     
  5. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Lidlistä salamasuoja 20e josta löytyy paikka myös modeemin puhelinpiuhalle. Ajaa asiansa, räpsähti nimittäin kyseinen loota mutta roippeet pelastu. Samanlainen tuli tilalle.
     
  6. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68

Jaa tämä sivu