http://www.jimmspc-store.fi/tuoteinfo/ST95005620AS?pid=1300623178186 Onko mitään kokemuksia kyseisestä tuotteesta tai tuosta Seagaten hybridikovalevyistä? Vähän vaikea uskoa tuota "80% nopeampi" sekoilua tuohon hintaluokkaan, koska seuraavaksi halvin todellinen 500Gt SSD-levy maksaa ~1000€. http://www.jimmspc-store.fi/tuoteinfo/SNVP325-S2/512GB?pid=1300623312288 Vai onko tuossa levyssä sitten kaksi täysin erillistä osiota, joista toinen on 500Gt perushidasta HDD:t ja toinen 4 Gt nopeaa SSD:tä? En oikein saa käsitystä noista mainospuheista.
Tuolla arvostelu: http://www.anandtech.com/show/3734/seagates-momentus-xt-review-finally-a-good-hybrid-hdd
Joo hintaa on liikaa, mieluummin laittaa sit vähän lisää ja ostaa vaikka OCZ vertex 2 sarjan SSDn ja vaikkapa samsungin spinpoint f3 tallennustilaksi.
Mikähän idea on laittaa 4Gt SSD tuohon kovoon... Onko se suoraan erillinen asema? Esim. tuo 500Gt olisi C ja 4Gt SSD olisi D? Miten sitä nopeaa muistia voi edes kunnolla hyödyntää? Pelejä sinne tuskin mahtuu, winusta puhumattakaan. Vielä hieman offtopic kysymys: kuinka paljon kovojen hinnat tulee liikkumaan lähiaikoina? On mielestäni aivan kohtuutonta maksaa lähes sata euroa jostain 32Gt SSD:stä. Mietin vain, kun emoille (joissa on kuolevia prossukantoja) ja prossuille on arvioitu tulevan jonkinlaista hintaromahdusta 8-ytimien tultua.
Ellen väärin muista toi kovo pistää eniten käytetyt tiedostot SSD osalle ja loput normikovolle. Homman pitäs toimii automaattisesti. Aika purkkaa suoraan sanoen. Flash muisteista on pulaa, niin kauan ku on, ei oo suurta hintapudotusta odotettavissa SSD lätyissä. Prossujen hinnat tuskin romahtaa, ei juuri mitään syytä siihen.