Hajonnut ulkoinen IDE-kovalevy kiinni koneeseen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi monn1 04.09.2011.

  1. monn1

    monn1 Member

    Liittynyt:
    04.09.2011
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei!

    Onnistuinpa innostuksissani tiputtamaan ulkoisen kovoni (Targa DataBox NDAS II 400GB) siivotessani, eikä se enää käynnisty. Virtajohdon päässä oleva valo vilkkuu, muuta ei tapahdu. Takuukin on jo mennyt umpeen.

    Avasin siis kotelon ja yritin liittää kovon kiinni pöytäkoneeseen, mutta en saa sitä toimimaan. Jos kovo on kiinni koneessa, Windows ei suostu käynnistymään, vaikka BIOS tunnistaa koneen alkuperäisen kovalevyn (SATA-liitännässä).

    Aluksi laitoin kovon kiinni emoon siten, että IDE-kaapelin päässä oli DVD-asema ja kovo kaapelin secondary-kohdassa. Tämä aiheutti sen, että myöskään DVD-asema ei näkynyt BIOSissa.

    Kovon kiinnittäminen suoraan master-paikkaan ei myöskään tuottanut tulosta.

    Olen kokeillut säätää myös jumper-asetusta kovossa, tuloksetta. Kovon ollessa kiinni secondary-paikassa, kokeilin kaikkia jumper-asetuksia (master, slave, cable select). Master-paikassa pelkästään master-asetusta.

    Onko nyt niin, että mitään ei ole enää tehtävissä kotikonstein?
     
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Koita pistää kiinni USB:n kautta.
     
  4. Kasper79

    Kasper79 Member

    Liittynyt:
    04.05.2011
    Viestejä:
    70
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tee niin kun BPVest neuvoo! Sillä saa vielä tiedot irti aika suurella todennäköisyydellä.

    Olisi silti ollut mieleenkiintoista tietää mitä kone herjais kun yritit käynnistää sitä?
    Pelkkä vilkkuva kursori?

    Tuliko "A disk read error occurred press CTRL+ATL+DEL to restart"?
    Tai "Hard disk fail 10, 20 tai 80"?
    "NTLDR is missing" tai joku muu näistä mukavista uutisista...?

    Jos levy/siru menee pahasti rikki niin powerin puhaltimet ei edes lähde pyörimään kun pari sekuntia korkeintaan ja sen jälkeen se sammuu. Silloin tästä tulee vähän isompi toimeenpide!!!
     

Jaa tämä sivu