Hei. Mulla on toi Gainwardin gtx 560 ti 448 cores limited edition. Latasin ton MSI:n afterburnerin ja tukailin vähäsen. En koskaan ennen ole siis kellotellut, just tämä eka kone koottu ja siguu pitäs lisätä. Vakiot: 732 mhz ja muisti 1900 mhz (DR3 3800mhz) Kellotin sitten: 800 mhz ja 2000 mhz näin alkuun ja ei ongelmia ja rasitustesteissä parani noin 2 fps:llä Eli, kuinkas paljon voi oikeen kellotella tota kyseistä korttia, tiedättekö? Oon googlaillu ja jotain saanu sentää irti mutta en oikeen tarpeeksi. Ja sitten, et mitkä lämmöt ois hyvä olla rasituksessa ja idlessä? Nyt mulla rasituksessa n 68-70 C (testi) ja idle n. 38-41 C. Lopuks vielä, tarviiko mun/hyödynkö kyseisen prossun kellottamisella? Ja millä kellotaisi? Ja kuinka paljon.. ? Paljon kysyttävää, mutta kiitos jos jaksatta auttaa Ja kiitos myös koneen hankinnan avusta auttaneille!
No lämpöjen suhteen ei vielä ole mitään hätää.Jokainen kortti on kuitenkin yksilö.Oma GTX 590 pyörii rasituksissa n.86 asteen tienoilla ja tuo GTX 560 kestää takuulla saman. Prossun kellottaminen on sitten toinen juttu.Eipä sitä aluksi tarvi kellotella jos tunnet,että pelit jne. pyörii hyvin.Biosista kellotukset on parasta hoitaa.Noilla Ivyillä lämmöt nousee muistaakseni jos mennään yli 4.5GHz aika rajusti joten jäähdytyksen pitää olla kunnossa.
Kiitosta. Battlefield 3 on vasta tulossa, jonka pitäis pyöriä hyvillä asetuksilla moitteettomasti. Noita testejä kokeilin ja vähän kellotuksia tutkailin. Joo biosista varmaan sitä prossua jos on tarve. Vakiojäähy siinä kumminki on. MSI afterburneria suositeltu ainaski ja omaan silmään tuntu tosi kätevältä/helpolta. Jos on tarvis ni viittiikö joskus kokeilla jotain 900 mhz luokkaa? En nyt viitti kooklata, mutta onko toi DDR3 (vaimikäolikaan) vain erilainen merkitsemistapa tolle muistin kelloille? Tosta vielä oma testi msi afterburnerin mukana tulleella ohjelmalla.
Näyttiksen kellotteluun Afterburner on omiaan. Voit hyvin kokeilla 900Mhz ja ajella karkkimarkkeja. Joudut kyllä nostamaan voltteja koska vakiona ei mene tuota. Rasitustesteinä parhaita ovat kuitenkin pelit joita pelaat. BF3 64-pelaajan servulla vaatii jo potkua aika runsaasti. Testit kun yleensä on ajettu singleplayer-osiolla.
Jeps. Mites kun tossa afterburnerissa noi voltit on lockattuna, että asettaako se ne sitten automaattisesti? On tuolla asetuskin jostai voi ne unlockata ja säätää. En kyllä yhtään tiiä paljonko sitä pitäs 900 mhz:lle niitä laittaa...
Mulla ei tipu FPS kuin viidellä 64 pelaajan Caspian/Kharg/Firestormissa. Minimissään 55 Higheilla, tolla sigun koneella.
Sulla onkin prossuna 2500k joka jaksaa 64p servuja, voipi phenom II x2 omistajalle tulla pieni kulttuurishokki kun yksinpelin frameratesta katoaa n.puolet moninpeliin siirryttäessä.
Molemmat vakiona/samoilla kelloilla n.5-15% tehokkaampi. Molemmat tappiin kellotettuna tasoissa/häviää hieman. Eli vastaus kysymykseen: kyllä.
Mulla on r3 kotelo ja tuulettimet nyt paikoilla: takana, taaempana ylhäällä, sivussa ja alhaalla edessä. Mikä ois siis paras tuuletusratkaisu tohon koteloon 4 tuulettimella? Ja miten päin laittais? E: Itellä siis puhaltaa ylhäältä pois ja sivussa ja edessä sisään Näyttis ainakin tossa vaativimmassa stressitestissä menee siihen 75 C max. Ja autolla näyttiksen tuulettimet, jotka menee siihen n 50 % joka omaan korvaan jo melkeen häiritsevän äänekäs.
Tossa muuten siihen Afterburneriin hyvä ohje. http://murobbs.plaza.fi/naytonohjaimet/636082-msi-afterburner-kayttoohje.html Yleensä ilmankierto edestä sisään ja takaa sekä ylhäältä ulos. Itse en ole koskaan käyttäny sivussa tuuletinta.
OT= Hieno sigu kirves =D Oles ruffi varovainen niitten volttien kanssa. Kortti käryää jos liikaa volttia annat.
Siks en olekkaan viittiny voltteja nostaa, kellot on nyt 830 mhz ja 2000 mhz. Tiiä sit jos tarvis vaikka 900:sataan nostaa ni paljon pitäs voltteja olla kun vakiona 988 mV
Ei se nyt ihan noin yksinkertaista ole, kyllä niitä voltteja voi lämpöjen sallimissa rajoissa nostaa enemmänkin, riippuu kortin virransyötön laadusta. Jos haluat varman päälle pelata niin älä hirveästi yli 1050mv nosta niin ei mittää hättää, tuo on monen kortin vakiojänö BTW.