Moi, Oon tilannut saksasta itelleni konepaketin ja nyt myöhemmin aloin kiinnostua kellotuksesta. Lueskelin hieman ja törmäsin keksusteluihin joissa puhuttiin emolevyn vaikutuksesta kellotukseen. Mitään kummempaa en aiheesta kuitenkaan irti saanut ja ajattelin nyt kysyä teiltä onko tilaamastani emosta mihinkään kellotuksessa. emolevy: ASUS M4A785TD-V EVO prosessori: AMD Phenom II X4 955 Black Edition Eli onnistuuko noilla kellotus kuinka hyvin ja onko järkeä hankkia tohon prossuun cooleria? olin miettinyt noctuan NH U12P-mallia.
joo kyllä cooleri kannattaa hommata, ilman sitä eitu mitään mut ton mukana boxis tulee vakio. kyl tol kellotus onnistuu mutta hyvin pyörii pelit ilman kellotuksiikin tuol prossul. Ei oo saksan puolella paljoo hinta eroo, takuunkin puolesta mukavempi ostaa suomest
Joo, siis tottakai joku cooleri sentään mut siis meinasin et onko syytä hankkia parempi cooleri ton mukana tulevan tilalle?
Emo vaikuttaa kellotukseen: 1. Väylänkesto - eli maksimiväylä millä emo toimii vielä vakaana 2. Virransyöttö - huonolla virransyötöllä tulee ns. vdroppia jollain prosessori ei pysy vakaana rasituksessa kellotettuna 3. AMD:n osalta vanhoilla phenomeilla kellottuvuuteen vaikutti ACC ominaisuus, ilman sitä ei paljoa kellottunut. Sinulla ei ole tätä ongelmaa, sillä phenom 2 prosessorit eivät tarvitse kyseistä ominaisuutta emolevyltä kellottuakseen. Tuo sinun prossu kellottuu ihan pelkällä kertoimen nostolla. Saatat päästä jonnekkin 3.5 - 3.6ghz vakiovolteilla. Tuollaiseen kellotukseen vakiojäähyn pitäisi riittää, mikäli kotelossasi on asianmukainen ilmankierto.
Kiitos tiedoista. Kotelon ilmankierron pitäisi olla kyllä aika hyvä. Kotelona Lancool K7. Saisin vaan ehkä edullisesti tuon noctuan coolerin niin sen avulla voisin sit kellotella vielä vähän pidemmälle varmaan. Ja juuri siinä pisteessä tuleekin sit tuo emo kysymykseen et voikohan ton kanssa kellottaa esim. 4.0GHz asti?
Kyllä sitä voi kellottaa vaikka +5ghz jos rahkeet ja osaaminen riittää. Mut oliskohan nyt fixuinta ihan lähtee vaan rauhassa nosteleen niitä kelloja ja testaileen tarkasti että ovat vakaina ja nyt enstiks sun pitää saada kone kasattuu, on turha spekuloida paljnko nousee jne sillä se on väliin yksilöllistä ja paljon on käyttäjästä kiinni ja jos sä oot nyt ihan ekaa kertaa kellottaas niin voin melki luvata että aika monta kertaa näät Bsod tai muuta vastaavaa.
Jos tohon prossuun hankkii noctuan tuulettimen niin mitkä ois sitten sellaset realistiset kellotusmahdollisuudet, ihan vaan teoriassakin, ilman että kaatuilisi? Ja tosiaan yli 4ghz tuntuis jo aika korkeelta.
Itse sain 940BE:llä Noctuan NH-C12P:llä 3,5GHz niin että oli vielä kohtuulliset lämmöt. 955 on samaa tasoa kellottuvuuden osalta. 3,5-3,6GHz (ellei jopa 3,7GHz) on varmaan aika realistinen arvio tuolla NH-U12P:llä.
Puhuinko ilmasta? taisin mainita jos rahkeet riittää. Eli os rahkeet riittää niin tuosta sit vaan koittaan samaa http://news.softpedia.com/images/news2/AMD-Phenom-II-955-BE-Hits-7-0GHz-2.jpg Itse saisin tuon 955be 5.0ghz jos alkaisin asiaan kunnolla panostamaan
No et maininnut mitään jäähytyksestä, mutta et myöskään sitä että saadakseen 5GHz+ tarviaa erittäin arvokkaat helium kamat ja ehkä tässä nyt kuitenkin haetaan 24/7 kelloja. Ja noin korkeita 24/7 kelloja et kyllä saa varmaan edes kompressorilla.
Ainut jossa olen nähnyt AMD:n menevän 5GHz vedellä, oli ennen Phenom II:n julkaisua, nekin AMD:n ns. myyntipuheita. Onhan se toki mahdollista, että joku on päässyt noinkin suuriin lukemiin, mutta jokainen prosessorihan on yksilö. Hyvin harva menee edes tuonne 4GHz. Kuten aiemmin sanoin, jos saa yli 4GHz:kin vakaaksi vedellä, voi melkein laittaa loton vetämään. Jos nyt yhden linkin heittäisit, kun ainoat hakutulokset jotka löysin, ovat juurikin näitä AMD:n myyntipuheita ennen Phenom II:n julkaisua. E: Faktaa pöytään vaan, tuskin on jaksamisesta kiinni, eikä tämä ketju yhdestä lisälinkistä täyty. Tässä yksi lainaus jostain random hakutuloksesta: Tuossa 5GHz:ssä on jo käytelty typpeä jäähdytykseen.