Kysyisin sellasta että voiko LGA1156 kantaisen MicroATX emolevyn vaihtaa AM3 kantaiseen MicroATX emolevyyn, ja samalla vaihtaa prosessorinkin? Kysyn vaan kun joskus aikoisin parannella kokoonpanoa ja AMD Phenom 2 prosessorit on huomattavasti halvempia kuin esim. Intel i5/i7 2000 sarjan prossut. Tollasta AMD Phenom 2 X4 975 Black Edition aattelin. Kiitti jo etukäteen
Molemmat emolevyt jos ovat MicroATX-kokoa, niin vaihtohan onnistuu. Myös prosessorin vaihto onnistuu, en kyllä tiedä onko siinä järkeä. Mitkä ovat nykyiset osasi? Kokoonpano? x4 975 on aika roimasti ylihinnoiteltu, saat sen x6 samaan hintaan, ehkä ylikellotellunkin mallin.
Tossa näyttäs olevan SATA3 sekä USB3 liitännät: http://www.jimmspc.fi/tuote/M4A88T-M/USB3 Prossuksi varmaan tämä riitäisi, suht hyvä hinta-/laatusuhde: http://www.jimmspc.fi/tuote/HDZ955FBGMBOX Tosin riippuu täysin edellisestä kokoonpanostasi. Tuplaytrimestä neliytimiseen voi olla fiksu veto, mutta kerro tosiaan kokoonpanosi.
Juu mulla nyt intel core i5 650, ihan hyvä vielä, mutta aattelin tässä vuosien saatossa jos on tarvetta niin ostaa jonkun noista x4 black edition prossuista. Näytön ohjaimen oon jo hankkinut uuden. (Asus GeForce GTX460 775 MHz) Poweri mulla on Corsair TX650. Muuten, saahan tuohon AM3 emolevyyn asennettua vanhan Wlan kortin?(tulee kyllä pci väylään)
Juu kattelin noita emolevyjä ja prossuja. Tälläseen emolevyyn päädyin. (Emolevy) Ja tähän prosessoriksi aattelin AMD Phenom II X4 965 Black Edition. Noi varmaan riittää pelailuun sitten ton GTX460 kanssa? Onko muuten niin, että kun mulla on nyt 6gb muistia (3x2) niin onko parempi jos jätän yhden noista 1333MHz kammoista kokonaan pois, kun jossain ohimennen näin jotain tällasta.