Joo elikkä tarviis emolevyn i5 750 kaveriksi. Tavoitteena olis että sais 4Ghz 24/7 kellotukset. Nykyinen käy ihan helkutin kuumana jo 3,8ghz kohdalla, koska ei ole muuta kuin piirisarjan jäähy niin en ole uskaltanu kellotella enempää. Budjetti ois noin 150€.
Mikä on nykyinen emo? Ja onko mikä prossu cooleri? Mutta tässä muutamia vaihtoehtoja 1. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/P55-GD65 2. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/121-LF-E652-KR 3. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/P7P55D-PRO 4. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/MAXIMUS-III-GENE Noitten pitäis olla sopivia mutta korjatkoon joku jos oon väärässä Tässä vielä artikkeli tuosta viimeisestä emosta: http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1731
Nykyinen emo on joku halpis asrockilta. Hyper 212plus on jäähynä ja hyvin kestää lämmöt prossulla kurissa 4ghz tai enemmänkin. En ole yli 65 rasituksessa saanu menemään. Mutta emolevyn mosfetit käy ihan saakelin lämpiminä kun ei mitää jäähyä niillä. Jotkut jopa peräti saanu jonkun jutun mukaan ne ihan sulamaan näissä halpis emoissa
Nämä ehkä kiinnostaisivat eniten: http://www.jimmspc-store.fi/tuote/P55-GD65?t=false tai http://www.jimmspc-store.fi/tuote/123-LF-E653-KR?t=false Kumpihan olisi parempi?? pääsisköhän noilla siihen 4Ghz???
En ottaisi ainakaan jälkimmäistä vaikka onkin laadukas valmistaja, mutta jostakin syystä tässä "halpis versiossa" on käytetty tavallisia elkoja sop:n sijaan. Eli tuossa on käytetty aika paljon tavallisia elektrolyyttikondensaattoreita.Tuohon hintaan tulisi saada jo enemmän laatua. solid-tyyppisiet alumiinikuoriset konkat kestää PALJON paremmin lämpöä ja niiden ikä on huomattavasti pitkäkestoisempi.
Joo elkoja ei enää kannata ostaa. Yks vaihtoehto tuohon vois vielä olla Asus Sabertooth jos lompakon paksuus antaa myöten.
Toi asuksen Maximus III Gene varmaan paras noista neljästä vaihtoehdoista mitä laitoin? Mutta tässä vielä linkki tuohon asuksen sabertoothiin: http://www.jimmspc-store.fi/tuote/SABERTOOTH-55I Itse valitsisin sabertoothin tai tuon genen.
Osta Msi:n emolevy, hyvä jäähdytys ja erinomaiset kellotusominaisuudet, sai guru3d:ssäkin best hardware awardin. Eikä ole Foxconnin kannalla jos niissä ylikellotuskärähtämisissä on jotain perää niin on sitten luotettavakin... Tässä 2: http://www.jimmspc-store.fi/tuote/P55-GD65?t=false 151€ http://www.jimmspc-store.fi/tuote/P55-GD80?t=false 205€ Toki Asuskin on hyvä merkki..
Jos budjetti venyy pariinsataan niin m3 genen isoveli Formula on varmasti myös hyvä vaihtoehto. Jos sinulle riittää mATX levy niin loistava valinta on maximus 3 gene (löytyy myös allekirjoittaneelta). Tässä ainakin on loistavat kellotusominaisuudet ja muutenkin laatupeli.
Joo kiitos vastauksista. Todenäköisesti päädyn tuohon MSI:n emoon kun on ilmeisesti aika hyvä hinta/laatu suhteeltaan ja eiköhän sillä pitäis nuo vakaat 4ghz 24/7 kellot saada.