Terve!, Eli kyseinen ongelma rasittaa aivan h*lvetisti. Eli Crysis pyörii Maksimissaan 20 Fps aivan sama millä asetuksella low-very high. Missä vika?, luulis että pyöris tällä kokoonpanolla hyvin? Muut pelit toimivat paremmin kuin hyvin Kiitokset vastaajille!
Auttaisko Crysiksen patchaus? Eli uusinta patchia vaan kehiin. Ja oletan myös että uusimmat ajurit asennettu näytönohjaimelle?
Päivitystä kehiin, kummipojalla on GTX 260 ja Phenom II x3 2.5Gh -prossa sekä 4 Gt muistia. Crysis pyörii parhaimilla asetuksilla aivan sujuvasti! 1.21 päivitys vähintään laitettava.
Juu juu päivitystä laitailen jo, Äsken huomasin Crysistä pelatessa että peli käytti prosessoria maksimissaan vain 50% johtuuko vanhasta päivityksestä vai prosessorista?! Edit: Taitaa johtua vain vanhasta päivityksestä kun prossu rullaa muissa peleissä 100%
joo, on se jännä juttu. Mikä luokitellaan taas "aivan sujuvasti"-kategoriaan? Mun kokoonpanolla, 1.21 patch asennettuna, DX9 Modessa, 1680x1080 ja medium asetuksilla (paitsi shadows high) pyörii keskimäärin siinä, ~45-50. Oon lähinnä hakenut toimivuuden kannalta parhaat asetukset, sekä että se näyttäisi jokseenkin mahdollisimman hyvältä. P.S En tiedä onko kukaan muu kiinnittänyt huomiota/kokeillut; Kun pyörittää Crysista 32-Bittisenä, 64-Bittisen sijaan, niin FPS:n minimi lukema nousee.
itellä ainakin pystyy hyvin pelaamaan toisiks isoimilla resoilla kaikilla herkuilla en ole ihan vielä täysin ymmärtänyt siksi tuota pyöriikö tällä crysis juttua joillekin se 30 fps kin riittää. jotkut näköjään haluaa 70 fps jota silmä tuksin enää huomaa 60-70 välillä yhtikäs mitään.
Toisiks isoimmalla resolla? 1920x1200 resolla kaikki täysillä pyörii mun kokoonpanolla ehkä tuurilla 25FPS (ilman AA:ta)
Lataa DEMO ja kokeile. Eikös tuossakin nuo asetukset voi vetää tappiin? Itsellä pyörii siedettävästi 1024*768 resolla, ton ylitte kun pistää, niin alkaa olemaan sitä diashowta. Ehkä kuukauden perästä pyörinee paremmin.. HD5850..
Noissa luvuissa ratkasee se, että mikä se sun näytön virkistystaajuus on. Jos jollain on näytön virkistystaajuus 75, totta helvetissä se haluaa sen menevän yli 70. Jos virkistystaajuus on 60, niin paras on 60. Näitä varten on peleissä sellainen ominaisuus kun v-sync. Jotta saadan kehyksien lukumäärä samaan kun virkistystaajuus, näin se on kaikkein sulavin. Enkä ymmärrä miten mukamas jollekin riittää että fps on esim. 30. Saisinhan mäkin laitettua nostettua asetuksia vaikka kuin helvetisti lisää, niin että se fps pyörisi siinä 30 paikkeilla. Mutta sillon se ei ole sulavaa. Joko teitä ei siis hevonvittua kiinnosta miten se toimii, kunhan näyttää hyvältä. Tai sitten teidän silmä ei tahdo erottaa sitä sulvattomuutta.
Itellä pyörii crysis kaikki asetukset muuten tapissa mutta reunojen pehmennys 4x ja reso 1680x1050 ja fps on sen 35-40 ja pyörii moitteettomasti. Ei mitään ongelmia. (Ja on viimesimmät patchit asennettu)=autto roimasti fps ssää.
sanoisin että kun on fps 45 niin sitä ylempää ei enään huomaa..itse en ainakaan huomenna mitään kun vaihoin näyttiksen.. (sourcessa fps 25--->250...
Okei tottahan noikin on, mutta se on myös aika pelikohtanen. Esimerkiksi autopeleissä sen huomaa silmällä aika hyvin. Siinä on ehdoton vaatimus että fps minimissään 50. Siitä ei niin sanotusti tingitä. FPS-peleissä taaseen yleensä toki riittää vähän pienempikin fps. Mutta sekin mieluusti minimissään 35-40. Alle 30, voi sanoa että peli-ilo on pilalla. Ainakin mun kohdalla.
Tuo on todellakin pelikohtaista. Crysiksessä 30-40 fpskin tuntuu oikein sulavalta, kun taas esim. Oblivionissa 30 fpskin on todella tahmaisen tuntoista. Tietysti referenssien puute voi luoda illuusion sulavuudesta. Jos peli pyörii jatkuvasti sen 30fps eikä paljon heittele niin tulee tunne että peli pyörii hyvin, mutta jos esim. peli pyörii valtaosan ajasta 60fps mutta dippaa joissain kohdissa sinne ~30 fps pintaan niin tuntuuhan se todella tahmaiselta.