Hei, tällästä poweria oon ostamassa ja en oo ikinä ennen kasannut konetta ja ajattelin hankkia kylmäkatodin, 4 pin liittimellä niin saako tohon kiinni? http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=31168 <- kyseisestä virtalähteestä siis kyse. Tämä kylmäkatodi: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=42865
Saa. 4-pinninen liitin on siis tälläinen ja niitä on virtalähteessäsi kuusi kpl. Katodi vie 3W joten virrankulutuksen puolestkin pitäisi onnistua hyvin.
Molexit ovat juuri neljäpinnisiä, jos olen oikein käsittänyt. "4-pinninen" tai "4-pin" on siinä mielessä huono nimitys, että liittimiä, joissa on neljä pinniä, on monen mallisia. Korjatkaa toki, jos luuloni on väärä.
saa kiinni poweriin. tämä 4pin liitin on oikealta nimeltään molex liitin johon kyseinen valo liitetään. tai oikeastaan mukana tulee virtahakkuri ehkä helpommalta nimeltään rele johon se siis liitetään. Eli kun käynnität koneen valo syttyy automaattisesti. Mukana näkyy tulevan myös katkaisin jolla saat halutessasi valot päälle tai pois päältä. ehkä tuota "pin" nimitystä käytetään enemmänkin lisävirtakaapeleiden kanssa. Esim prosessorille omansa 4-8pin, näytönohjaimelle joko 6-pin tai 8-pin.