miten kone bootataan ja palauttaako se windows xp alkuperäiseksi?ei ole levyä.mitä proseesseja voi lopettaa ja mitä tapahtuu jos lopettaa väärän prosessin?mitä muita nopeutus keinoja on kuin levyn eheytys ja uudelleenjärjestely. ccleanerinkin olen ajanut.tosi hias kone on ollut nopeampi
Kerrotko vähän koneen tietoja? Vanhat pakettikoneet ovat aina hitaita. Tehtävienhallinnasta näkee kuvauksen prosessista, jos outo prosessi, googleta ennen kuin lopetat prosessin. Jos winukan haluat uudelleen asentaa niin levy on pakollinen.
Jokaisen prosessin voi lopettaa. Siinä vaan lakkaa toimimasta jokin ohjelma tai palvelu. Palvelut ovat winukan "aliohjelmia" esim. svchost.exe on useampaan kertaan yleisesti, hoitaa kommuniokointia eri osien välillä tjms. Palveluissa on paljon turhaa ja netissä on ohjeita niiden karsimiseen. Koneesta ja käyttäjästä riippuu mikä on turhaa. Väärän palvelun sammutus ja esim tulostus loppuu (tarpeeton jos ei ole tulostinta) tai verkkoyhteys katoaa. Pahimillaan väärän prosessin sammutus ja winukka lakkaa toimimasta. No reset napilla viimeistään boottaa ja kaikki on taas ok. p.s. Tapa prosessi nimeltä explorer.exe ja näet miten työpöytä ja tehtäväpalkki katoavat. 'Apua mitä mä nyt teen mitään?' Tehtävienhallinassa Tiedosto > Suorita... > kirjoitat explorer.exe (Enter) ja työpöytä palaa kun prosessi käynnistyy uudestaan.
järjestelmä: windows xp home edition versio 2002 servise pack 3 tietokone: intel(R) pentium(R)4cpu 3.00Ghz 2.99Ghz muita tietoja en löytänyt. prosesseissa esim.crome useampaan kertaan,voi varmaan lopetta osan?windows xp levyn ehkä saisin,mutta salasanat puuttuu,voiko sen silti jotenkin asentaa?
Product-Key tarvitaan aina, ja se löytyy yleensä kotelon nurkasta, jos siis on pakettikone. Tehtävänhallinnasta sulkeminen on sinällään turhaa, sillä uudelleenkäynnistyksessä käynnistyy ne prosessit uudelleen, jotka on määritetty käynnistymään alussa.
onko mitään muuta tapaa nopeutta konetta?ja miten saa elokuvat näkymään paremmin esim. nordictv;stä,kun nykimälää näkyy?