Eli ongelma on seuraava: Eilen kasasin koneen, eli pitäisi olla melko puhdas kaikesta. Ainoastaan Win7 64bit, Firefox ja ajureita asennettuna. Silti kun koneen käynnistää näkyy alkuvalikko BIOSiin(se mistä valitaan F2 - BIOS, F11 - Boot manager yms.) n.1m30s ajan, ei oikeen kummemmin tunnu lataavan mitään eikä vastaa näppäinpainalluksiin. Ja näppäimistön valot välähtää tuolla lopussa ja sitten vasta pääsis BIOSiin jne, sen jälkeen etenee ihan ok. Tästä eteenpäin Firefox on päällä 2m15s kohdalla. Boottaus-järjestyksessä ensimmäisenä on kovalevy. Oon koittanu muutella BIOSista noita venailu aikoja mutta ei vaikutusta mihinkään. eli kone on uusi ja kokoonpano on seuraava: AsRock Z68 Pro3 i5 2500K ASUS GTX570 CUII G.Skill 8Gb 1600Mhz Samsung Spinpoint 1TB SATA2 XFX CorePro 550W Osaako joku valaista mistä olisi kiinni? Nyppii odotella kun 4v vanhakin kone käynnistyi nopeemmin. Ps. Aluksi ongelmana oli vielä että kuvaa ei saanut ulos muutakuin integroidulta grafiikkapiiriltä, asia korjaantui kun näppäisin kaksi tuuletinta pois pelitä niin alko virta riittämään.
Oletko kokeillut semmoista asetusta kun "Quick power on self test". nopeuttaa käynnistystä jonkin verran mutta vaikka tuota asetusta ei käyttäisi niin pitäisi se kone silti nopeammin käynnistyä. Olisikohan emossa jotain häikkää. Voin sanoa että ongelma ei ainakaan liity windowsiin tai kovalevykökköihin mitenkään koska hidastelu tapahtuu ennen käyttiksen lataamista.
Emon ongelma, näillä uusilla vehkeillä tuppaa olemaan. Itellä on sellane 10-15s viive virtanapin painalluksesta ennen ku mitään tapahtuu. BIOS päivitystäki vois kokeilla jos löytyy. Ite kokeilisin eka CMOS resettii. Voihan se olla joku usb laite joka aiheuttaa viiveen, otas kaikki pois ja kokeile käynnistyykö nopeempaa.
BIOSin patteri vaihdettu ja sama vika on edelleen. USB-laitteitakaan ei ole kiinni yhtään. BIOSkin on jo päivitetty. CMOS resetti on sitten seuraavaksi vuorossa.
Noni, johdin teitä harhaan kertomalla että ei ole USBeissa mitään. No onhan sielä, hiiren p*rkelehän se sielä makas USB-kolossa, irti näppäys ja reboot meni hetkessä. Mites tämän sit korjaan? Laitanko USB-Legacyn pois päältä? Vai toimiiko sillon hiiri ollenkaan Windowssisa? Näppis on PS/2-portissa eli sen kuitenkin pitäisi toimia? Ja kiitoksia paljon kaikille neuvoja antaneille. =)